| manuelaaa a întrebat:

Cine stie (pentru funda) cum se calculeaza media la o materie de baza in clasa a 7a cu teza(nu teza unica!)? stiam dar am uitat... o formula big grin va rog mult, funda:*

Răspuns Câştigător
| Th3eo a răspuns:

Aduni notele, le imparti la cate sunt, inmultesti cu 3, aduni teza si imparti la 4.

de exemplu:
sa zicem ca ai un 9 un 8 si un 7 si in teza ai 8

9+8+7= 24

24: 3= 8

8*3 = 24

24+8 = 30

30:4= 7. 5

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Se aduna notele pe care le ai la acel obiect, se impart la cate sunt, se inmulteste cu 3, se aduna nota de la teza si se imparte la 4 si obtii media la acel obiect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va multumesc frumos si eu pentru ajutor