| Denisa a întrebat:

Citesc foarte multe carti, cam cate un roman pe saptamana. Ador sa citesc insa vreau sa stiu, cu ce ajuta cititul? (cu exceptia dezvoltarii vocabularului).

Răspuns Câştigător
| heroforyou a răspuns:

Cu fiecare carte citita te formezi ca om.citeste citeste si iar citeste, sa nu te opresti niciodata! cititul sa fie ca o foame pentru tine, sa nu poti trai fara citit. nici nu iti dai seama poate ce mult te ajuta o carte in viata. poti avea alta gandire, alt comportament, cu timpu nici tie nu iti vine sa crezi cat de mult te-ai schimbat(aici depinde si ce fel de carti citesti, cele fara happy end sunt mai realiste, mai educative, nimic nu-i ca-n telenovele) acum sa nu crezi ca te provoc sa vezi lumea-n ceata, sa fii pesimista.
lectura placuta:*
ce bine imi pare ca esti "de'a mea":d

3 răspunsuri:
| RUMBURAK a răspuns:

Cu dezvoltarea unei culturi generale.

| luminush694 a răspuns:

Eu cred ca cititu-l ajuta la aceea ca sa citesti mai repede si sa cunosti foarte multe lucruri in viata! cartile te pregatesc total pentru viata!

| GhostAlin a răspuns:

Woaw 1 roamn pe samptamna >? te ajuta sa afli lucruri noi te ajuta sa comuneci mai bine te ajuta la multewinking