| anonim_4396 a întrebat:

Comparatie intre doua poezii. Care este planul acestei compuneri?

Răspuns Câştigător
| GumiFreeStyle a răspuns:

Doua poezi.thinking

-natura actiunii(complexa sau simpl a)
(daca e vorba de balada)-relatiile dintre eprsinaje
-versificatia
-timpuri verbale
-mesajul transmis

(ceva de genul asta se face la comparatie. Funda!? )

13 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Un eseu comparativ intre doua texte poetice are in vedere similitudinile (asemanarile) si diferentele dintre ele.Compara temele, ideile poetice, figurile de stil, versificatia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Olimpiada de toamna cred...

| Afgshhakakl a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce vrei sa zici?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"olimpiada de toamna" = corigenta sau restanta. ce naiba, nici glumele scolaresti nu le stii.

| Afgshhakakl a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ca nu am antecedente din astea. happy Si n-am auzit niciodata expresia asta, nici la scoala, nici in alte grupuri. Dar multumesc pentru informatie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Olimpica Lu' tata... rolling on the floor

| Afgshhakakl a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai daca aveti vreo problema comentati altundeva. Nu mai are voie omul sa se informeze ca trebuie sa vorbiti voi. PA

| Afgshhakakl a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai o problema comenteaza altundeva. Eu vreau sa ma informez si nu pierd timpul aiurea pe net. PA

| anonim_4396 explică (pentru Afgshhakakl):

Tu nu vrei informare, ci totul de-a gata. macar gumistyle a avut inteligenta sa caute pe google. daca doare adevarul ia-ti doza de complimente fortate pe facebook.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Comparatii:

-ipostaze ale eului liric
-dimensiunea imaginatiilor artistice
-Inovatii stilistice
-comparatii de limbaj
-diferentele dintre cele doua viziuni ale lucrarilor
Na! Pot merge cu tine la olimpiada?
Ce se mai freaca @Gumi in barba, de parca pe google se tasteaza intre molari. laughing

| Sahasrara a răspuns:

Salut! Este relativ simplu. În primul rînd abordează problemele generale. Tema poeziei, nota generală, sentimentul inspirat, etc. Apoi analizează chestiunile mai particulare : limbajul poetic, versificația, titluri, metode de expunere, figuri de stil etc.
Dacă este vorba despre poezii din autori diferiți, atunci ar fi bine să adaugi și o parte, nu foarte mare, de comparație între cei doi autori. Dacă este vorba de o poezie din același autor, atunci ar fi bine să evidențiezi aspectele care le deosebesc, din punctul de vedere al acelui autor.
Nu uita că o comparație nu înseamnă să scoți în evidență doar diferențele, ci și asemănările, punctele în care ideile coincid... Succes la olimpiadă și nu uita să fii originală! happy

| Afgshhakakl a răspuns (pentru Sahasrara):

Multumesc. Chiar ma ajuta sfatul tau. Si imi pare rau, dar deja am dat funda, ca de fapt tu o meritai. happy

| Sahasrara a răspuns (pentru Afgshhakakl):

No problem.