| oanapascu a întrebat:

Copilul meu se tot trezeste noaptea si plange, iar eu nu mai pot rezista oboselii. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca trebuie sa ne dai mai multe informatii. ce varsta are copilul? daca este sugar. poate ii ies dintii. poate ca nu semai satura si trebuie intordusa mancare mai consistenta la masa de seara .imi pare rau ca nu pot da un raspuns mai clar.

9 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Ar trebui sa stim ce varsta are copilul... Oricum plansul poate avea mai multe cauze. Daca e sugar si alaptezi poate fi de la crampe si in cazul asta ar fi de ajutor ceaiul de chimen si un regim alimentar pentru tine *fara varza, fasole... etc. Daca e mai mare pot sa-i iasa dintii. Ai verificat daca are temperatura? Poate fi bolnav. Poate sa fie si foarte razgaiat si obisnuit sa fie luat in brate. Poate sa-i fie frica de intuneric si atunci o lampita de noapte ar fi potrivita. Daca nu da nici un rezultat trebuie sa mergi neaparat cu copilul la medicul de familie. El va stii sa te trimita mai departe daca e cazul.

| wizard_cristi a răspuns:

Trebuie sa afli de ce plange, vorbeste cu el, du-l la medic. Daca nu este ceva fizic atunci consulta un psiholog.

| chery a răspuns:

Daca este mai mic de sase ani incearca sa-i cumperi o jucarie cu care sa doarma sau sa dormi cu el o vreme.
Daca este mai mare ar trebui sa discuti cu el si sa-l duci la doctor. Poate fi stresat sau sa fi speriat de ceva.

| kaumi a răspuns:

Ce varsta are?
Stim cu totii ca fiecare copil este diferit si nu putem da o metoda ca sigura- la unii copii merge la altii nu. Daca e vorba de un sugar si ai indepartat orice suspiciune legata de starea de sanatate printr-o vizita la pediatru, ofera-i incredere si siguranta. Nu trebuie sa mergi pe ideea ca daca il tii in brate si il legeni sa adoarma, copilul va exploata pe viitor asta! Nici gand. Chiar si in cazul in care puiul tau e mai mare si nu are probleme de ordin medical, daca stie ca este iubit si protejat va prinde incredere in el si va dormi linistit. Sa nu il lasi sa planga pentru nimic in lume. Nu plange degeaba. Specifica si varsta copilutului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca poate parea sadic dar e singura solutie care a mers la mine - nu-l lasa sa doarma ziua mai mult de doua ore, iar seara va fi atat de obosit ca va adormi tun! Bine, metoda asta o aplici maximum o saptamana, iar daca nu da roade si tot plange noaptea, mergi cu el la medic, poate l-o fi durand ceva sau i-o fi frica de intuneric, mai stii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

nu plange degeaba. daca nu descoperi singura ce probleme are, du-te cu el la medic si din intrebarile lui va veti da seama ce il necajeste. nu e voie sa il lasi sa planga, du-l de urgenta la medic ca sa afli. poate are o suferinta care poate fi inlaturata repede.

| 1942 a răspuns:

Daca este bebelus in primele luni de viata, probabil are crampe. Da-i cate putin ceai calmant caldut pentru bebelusi, de tipul Baby calm sau Favicalm. La farmacie exista o solutie calmanta care se da cu picatura. Daca este mai mare si poate vorbi, incearca sa afli de la el ce il sperie. Poate dormi cu o lumina de veghe ca sa nu fie intuneric in camera.

| simona_6938 a răspuns:

Este fetita are 1 an si 3luni, nu i mai dau san de 3 saptamanii, are 8 dinti si 4 masele si plange cateodata seara de nu stiu ce sa i mai fc, doua nopti ma-ia plans intr-una, si acum are 3 nopti care mi-a dormit linistita.este sanatoasa nu are nimic, dar cand plange nu pot sa o linistesc plange cu ochii inchisi, si nu ii intru in voie cu nimic.va rog dati mi un sfat

| alex23 a răspuns:

Ce varsta are copilul tau? Daca e mai mare si puteti purta o conversatie, incearca sa afli ce i-a tulburat somnul si de ce plange. Multe probleme se pot rezolva doar vorbind despre ele.