| anonim_4396 a întrebat:

Copilul meu plange noaptea fff rau.seara ai dau 3 picaturi de zyrtec.cumva are vreo reactie adversa de la zyrtec?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mihaiy a răspuns:

Iti pot spune ca si fratemi plange si ea sipicaturi, mai ales cand nu doarme la ameaza plange mereu noaptea, incearca si tu sal pui sa doarma la ameaza dupa cei dai sa manance...

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Zyrtecul este un antialergic fara efecte sedative. De ce ii dai copilului acest tratament? Pentru alergie sau pentru somn. daca i-l dai pentru somn, nu e eficient. daca i-l dai pentru alergie, n-ar trebui s-o agite, dar ar trebui sa consulti pediatrul privind reactiile adverse.
In rest, incearca sa plimbi mult copilul in aer curat, sa o lasi sa doarma mai putin ziua, sa o tii treaza pana tarziu, sa-i faci un ritual de culcare (baita calda, imbracat in haine de noapte curate, citit ceva sau cantat un cantecel de leagan si apoi somn in liniste deplina). Eventual da-i seara ceai de tei fiindca are efect usor sedativ.

| Girly97 a răspuns (pentru Brigaela):

Dupa parerea mea, plange din cauza gustului picaturilor. In Romania exista doar picaturi orale Zyrtec, nu si tablete sau alte feluri. Trebuie sa il schimbi... De ce il dai?

Bula
| Bula a răspuns:

Zyrtec este un anti-alergic.
Nu este recomandat celor care facreactii adverse, mai ales la nivelul rinichiului!
Incearca: sa nu-i dai 2-3 zile si, daca situatia se amelioreaza, trebuie schimbat urgent cu alt medicament!