| Cristian_Titel_2001 a întrebat:

Cred ca voi innebuni de atat stres.

Se apropie examenul de capacitate (sunt in clasa a 8a) si mi`e foarte frica.

Am doar ganduri negative ("Daca nu-l voi lua? Daca se va intampla ceva? Daca nu voi intra unde vrea?").

Nu stiu ce sa fac.
Am nevoie de ajutor sa`mi stapanesc frica asta!

Ajutati`ma, sfaturi!

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Nici o problema Titele, fii atent ce iti spune eu acu:

1) Manele la maxim, 2-3 ore pe zi, inainte si dupa limba romana

2) Seminte dupa matematica

3) Iesit cu pretenasii si fluierat colegute dupa engleza

4) Furat portofelul fraerului care nu este atent dupa geografie

Succes garantat! La Bacalaureat vei trece si mai usor apoi.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu ganduri negative ai sanse mari sa ratezi, chiar daca esti bun si stii materiile.
Cu ganduri pozitive, calm, iti vin sigur idei bune si atunci, daca la prima vedere a subiectului ti se pare ca nu-i stii rezalvarea.
Prima data rezolvi subiectele pe care le stii (ordinea nu conteaza), dupa care revii la restul. La sfarsit le revizuiesti.
Spun asta din propriile experiente: totdeauna am procedat asa si totdeauna am reusit! Chiar daca inainte nu m-am simtit suficient de pregatit.
Bafta!
winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intelege ca daca iti e frica, sau nu iti e frica, examenul tot vine, si singurul lucru pe care il poti face, si singurul care tine de tine, e sa inveti pana la examen.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calmeaza-te,copile! Este cel mai simplu examen din viata ta.Gandeste-te ca este o teza, nimic mai mult. Daca nu vei intra unde vrea cine? Unde vor parintii tai? Vezi-ti draga de treaba, oricum in toate liceele se invata la fel.
Bafta!

| CranK71 a răspuns:

Te caci pe el, trebui doar sa alegi un liceu aproape de casa, ca nu mai e nici o diferenta intre un liceu slab si unul bun, profesorii nu isi mai dau silinta la nici unul si indiferent cu ce calificare termini, cam 80% nu continuua cu aceiasi specializare