| PussicatDolls a întrebat:

Cred ca voi innebuni de atat stres sad
Se apropie examenul de capacitate (sunt in clasa a 8a) si mi`e foarte frica :-ss

Am doar ganduri negative ("Daca nu-l voi lua? Daca se va intampla ceva? Daca nu voi intra unde vrea?")

Nu stiu ce sa fac love struck
Am nevoie de ajutor sa`mi stapanesc frica asta!
love struck ofer fundalove struck Ajutati`ma, sfaturi!

9 răspunsuri:
| VladimirPutin a răspuns:

Poți învăța ca să-ți stăpânești frica sau la un psihiatru mai bine

| RockNGreen a răspuns:

Cum sa nu iei capacitatea laughing te omoara tactu... eu uite am 10.20 media la amundoua in total si tot am ajuns unde am vrut laughing

| akaa a răspuns:

Ca sa scapi de frica trebuie :
1. Sa inveti foarte bine. sau macar bine;
2. Sa te gandesti ca vei lua numa chestii pozitive fara cele negative;
3. Cand iti da testul trebuie sa fii calma si sa te gandesti doar la ce ai invatat.
Daca nu vei fii calma poti gresi la unele ca care le stiai raspunsul.
A si sa nu uit : SA NU TE GRABESTI.
Sper ca te-am ajutathee hee

| VLΛD a răspuns:

Daca inveti din timp nu vei avea problemewinking

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Ei bine acum ca a trecut cum ti s-a parut?

| PussicatDolls explică (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

Ehee, au trecut deja aproape 3 ani de atunci si sincer, nu ma asteptam sa il trec fara asa de multe emotii.Am ajuns la cel mai bun colegiu din oras, pe profil uman, filologie si sunt multumita. Acum asteptam Bacul, peste 2 ani big grin

| CezaraMD a răspuns:

Capacitatea e ultima grija pe care trebuie s-o ai. Daca inveti materia pe care o ai din timp si in ultimele 2 luni repeti, o sa iei peste 9 la toate. Nu e greu, doar ca trebuie sa inveti. Eventual gaseste o modalitate de invatat care sa-ti faca placere. Eu la capacitate mi-am scris pe niste hartii ideile de baza pe care trebuia sa le invat si le-am lipit peste tot. In felul asta, orice faceam le vedeam si-mi mai aruncam ochii pe ele. Nu-ti fa probleme. De intrat o sa intri unde vrei si totul o sa fie ok. Dupa o sa te trezesti ca ai bacul la cateva luni departare si n-o sa iti vina sa crezi ca a trecut timpul asa de repede. (cum mi se intampla mie acum)laughing

| Georgiana1998 a răspuns:

Buna! Si eu sunt intr-a 8a si crede-ma ca si pe mine ma roade frica asta...stai calma in ceea ce priveste examenul.fi sigura pe tine si invata materia (teoreme, axiome, calcule algebrice) acum la timpul lor nu sa te lasi in ultima suta de metri.
Incerca sa te relaxezi incercand sa asculti muzica, facand sport, pictand, desenand, citind etc.
Cum ti-am spus si mai sus, fi sigura pe tine ca o sa invingi in viata...

| LarisutzzaByby a răspuns:

Si eu am capacitatea luna viitoare. Si imi e foarte frica, poate nu o sa intru la ce liceu vreau eu. Pff. Imi vine sa plang numai cand ma gandesc sad