| MadaLina274 a întrebat:

Heeei happy Vreau sa ma ajutati cu ceva..in vara dau examenul de clasa a 8-a si inca nu stiu ce profil sa aleg...adica as vrea sa ma duc la mate-info dar imi este frica ca daca nu o sa fac fata..in generala am avut medii de 8-9 si cred eu ca ma descurc..adica chiar imi place matematica si o inteleg...dar totusi imi e frica. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi? Multumesc :3

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Specializarea de "Matematică-Informatică" este cea mai GREA : se face Mate M1 ( cea mai grea matematică ) şi multă Informatică ( mai ales că-i "intensiv informatica" ) + dai Atestatul la Info, la sfârşitul clasei a 12-a!

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-si-orale/

http://www.tpu.ro/......mate-info/

http://www.tpu.ro/......dau-funda/

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi detalii despre Evaluarea Naţională din 2016 în Ordinul nr. 5081/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2015-2016

http://subiecte2016.edu.ro/2016/evaluarenationala/legislatie/

Vezi detalii despre admiterea la liceu 2016 în Ordinul M.E.C.Ş. nr. 5082/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2016-2017

Vezi detalii despre Evaluarea Naţională în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......au-peste-6

| AC4S4 a răspuns:

Salut!

Matematica in clasele IX-X este destul de usoara. Daca iti faci temele mereu nu o sa ai dificultati, nu trebuie sa stai sa inveti acasa, doar sa-ti faci temele. Poate sa te uiti si peste formule.
Insa din clasa a XIa devine totul mai complicat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E greu la orice profil dacă nimerești profesori frustrați.
Cel mai echilibrat profil e științele naturii. Faci și mate destulă (cred că tot M1 dacă e o clasă bună).

La mate-info s-ar putea să te încurce informatica, dar dacă o înțelegi, va fi ușor. Și unii profesori presează elevii pentru că "e clasă de A" sau "e clasă de mate-info".
La științe sociale e pierdere de vreme, dar dacă vrei să alegi o meserie "socială", gen avocat, judecător, geograf etc. e un profil bun.
La filologie sunt limbi. Profil bun dacă vrei să fii scriitor, traducător, profesor de limbi străine.

O mică prezentare a profilelor. Mai sunt și licee vocaționale și profesionale, dar nu cred că te interesează astea din moment ce mizezi pe mate.

| Chivoiu_Emanuel_1993 a răspuns:

Stai linistită, toti zic ca e grea dar de fapt nu e asa. Desigur asta depinde si de tine si de profesorii pe care o sa ii ai acolo. Adica daca o sa te duci la profilul de mate-info cu o gandire negativa si cu o teama in tine logic ca nu o sa te descurci, nu o sa te lase pshicul. Si evident depinde si de profesori, poti sa ai niste profesori cum se cade sau niste profesori mai stricti decat un comandant din armata americana. Eu iti sugereez sa te informezi despre profesorii care predau la liceun si la profilul pe care vrei sa il urmezi. Dar personal iti zic sa nu cauti despre toti, de ce? Pentru că ce conteaza sa stii ceva despre cum preda profa de muzica/ religei / istorie / geografie la mate info? Mi se pare inutil. intereseaza-te de profesorii mai importanti de la acel profil: mate, informatica, fizica ( putin si la chimie si biologie ). Daca iti place matematica si o intelegi atunci du-te linistita la mate info, nu o sa pierzi nimic. Iar daca acolo nu iti va placea informatica si nu o sa te descurci cu ea atunci poti sa sari oricand ( nu oricand, pana in clasa a zecea cele doua profile sunt aproape identice, singura diferenta fiid faptul ca la mate info faci mai multa mate si informatica. In rest sunt perfect identice) la profilul de stinte ale naturii. Asa ca ai si un plan B. Sper ca te-am ajutat, funda?