| AlexDorinel a întrebat:

Credeți că analfabetismul(de toate felurile) e in creștere sau in scădere?

Mă refer la oamenii tineri.

35 răspunsuri:
| DeeaDeea94 a răspuns:

În creștere

Răspuns utilizator avertizat
| DeeaDeea94 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Eu asta am observat până acum

| ImiPlaceMarmelada a răspuns:

Buna! Eu consider ca este in crestere, deoarece in ultimii ani am observat din ce in ce mai multi copii care nu stiu sa scrie. Cand eram de varsta lor, de prin clasa a 6-a, nu mai aveam nicio problema in a scrie corect gramatical. Toate persoanele de varsta mea pe care le cunosc stiu sa vorbeasca si sa scrie corect gramatical si sunt persoane care provin din medii diferite.

| Lukasssz a răspuns:

In crestere.

Răspuns utilizator avertizat
| 4ndr33y a răspuns:

E in crestere, se observa peste tot, in special pe internet. Cand intri in conversatie cu unele persoane, te crucesti cat de inculti pot sa fie.

| Catrice a răspuns:

În creștere evident, abandonul școlar a crescut în ultimii ani, rezultatele la examenele naționale sunt tot mai mici.

| Feyenooord666666 a răspuns:

In crestere, datorita scolii online & tehnologiei.

Bula
| Bula a răspuns:

Da. Mai ales analfabetismul functional.

| Theo94 a răspuns:

Analfabetismul este in scadere, maxim constant in prezent la nivel mondial, dar cred ca este in scadere, tot mai multi oameni au acces la educatie.

| Nirvanaaa a răspuns:

În creștere. Tu n-ai văzut cum scriu unii?

| ADK a răspuns:

Salut!

Păi, întâi să știm fiecare ce înseamnă mai exact analfabetismul, cf. dex.
Deci, "necunoaștere a scrisului și a cititului", acum putem sta de vorbă. De ce unii spun că ar fi în creștere? asta ar înseamna că tot mai mulți copiii nu se duc deloc la școală, nici măcar primii ani. De regulă, există o nație a cărui nume mie jenă să-l numesc, care într-adevăr nu-și dau copiii deloc la școală. În schimb, este de neînțeles copiii care se duc la școală și care ajung chiar și la liceu care într-adevăr nu știu să scrie și să citească, aici nu-mi găsesc un răspuns logic cum aceștia au sărit practic niște ani când ar fi fost de-a dreptul imposibil să treacă clasa fără aceste cunoștințe foarte necesare de zi cu zi. Să fie vorba și de... luare de mită de către profesori? într-adevăr, limbajul și ortografia unora de pe internet este tot mai întâlnită (vorba aia, înainte știa doar familia că ești prost, acum știe toată lumea).

Răspuns utilizator avertizat
| Feri5 a răspuns:

Lasă că și tu ești analfabet. Se vede după cum scrii, iar frazele tale nu au nicio logică, datorită absenței semnelor de punctuație!

| RAY a răspuns (pentru Feri5):

Omule analfabet ești când nu cunoști o limba, e greu sa gândești.

| aquaticar a răspuns:

Nu asta insemna alfabetism functional si e foarte amuzant ca asta arata ca esti unul dintre ei, faptul ca nu intelegi nici definitia asta simpla

| Pnin a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Cauta sa vezi cum arata site-ul in 2010-2015. Acum chiar se scrie corect. Si daca te referi ca unii nu pun cratima, virgule, multi mai nou scriu asa la misto.

Răspuns utilizator avertizat
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Copii mostenesc inteligenta si starea de spirit de la mama.
El poate sa fie prost din toate punctele, copilul nu conteaza daca e baiat sau fata o va mosteni din start pe ea 100%.
La noi la romani e o vorba veche de sute de ani "prost te-o mai facut mata". Desi suna urat cand iti spune cineva asta e adevarat.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Copilul la nastere trebuie sa planga ca sa fie sanatos restul nu mai conteaza. Sistemul comunist dorea un singur lucru si anume sa construiasca o societate noua de la zero incepand cu omul in sine, pentru ca societatea ceea veche era un haos si o mizerie totala.

| RAY a răspuns (pentru aquaticar):

Nici tu omule nu știi sa scrii naibii o propoziție, virgula unde este?

| RAY a răspuns (pentru aquaticar):

Alfabetism? Ce dracu e cuv asta? Analfabetism se scrie,cauta pe google omule eu am scris pentru definiția Analfabetismului,tu nu ai înțeles, analfabetismul funcțional se refera la a putea citi în limba respectivă dar a nu înțelege, de exemplu,de ce e acum vara în Australia? Fizica cuantica, teoria evoluției, eu am citit cărți de filozofie, biologie, chimie, psihologie unde îți trebuie creier

| RAY a răspuns (pentru Feri5):

Omule tu dai dovada de analfabetism funcționabil, citește definiția omule

| RAY a răspuns:

Analfabetismul reprezintă situația aceluia sau a acelora care nu știu să scrie și să citească. În 2008 UNESCO arăta că, numărul de analfabeți din lume, a scăzut de la 871 milioane în perioada 1985-1994 la 774 milioane pentru perioada 2000-2006 (astfel că aproximativ o cincime din populația adultă a lumii nu știe să scrie și să citească). Analfabetismul nu este uniform la nivel mondial așa că 75% din cele 774 de milioane de adulți analfabeți în întreaga lume trăiesc în doar 15 țări, cum ar fi Bangladesh, Brazilia, China, India sau Nigeria. 64% dintre adulți, care nu pot citi și scrie erau femei în perioada 2000-2006.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Copii mostenesc inteligenta si starea de spirit de la mama.
corect

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

E adv, inainte de 89 se dadea note pe plans

| Feri5 a răspuns (pentru RAY):

Tot tu zici că analfabetismul se manifestă atunci când o persoanănu poate scrie și citi, iar tot tu zici la alții că ai uitat să pui virgule. Spune-mi și mie, de ce sunt analfabet funcțional?
Și vezi că ai uitat 2 virgule.

| RAY a răspuns (pentru Feri5):

Eu nu corectez pe nimeni,dar când vad ca ma corectezi aiurea, repet, eu vorbeam de analfabetism, am dar și definiția, dacă as fi analfabet pentru limba romana nu ca nu as vrea, nu știam sa citesc sau sa scriu în limba romana.