| AlexDorinel a întrebat:

Credeți că analfabetismul(de toate felurile) e in creștere sau in scădere?

Mă refer la oamenii tineri.

35 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E constant. Din bătrâni se povestește.

| SharpEagle a răspuns:

Analfabetismul ala "pur" nu stiu daca e in crestere, anume din ce in ce mai multi oameni stiu sa puna litere si cuvinte pe o coala, or sa le citeasca. Ce cred ca e in crestere e analfabetismul functional, anume tineri care nu au nici un fel de gandire critica, nu au bagaj informational si cultural ca sa poate corela si intelege ceea ce citesc, sa sintetizeze sau sa fie analitici. Mai degraba lumea se tampeste, despre asta e vorba...

| T0T a răspuns:

Analfabetismul funcțional e în creștere. Adică oamenii nu mai înțeleg ce citesc, chiar dacă știu să citească.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Tu ai auzit de capacitatea omului de gandire? Scorul APGAR la nou nascut valabil atat pentru el cat si pentru ea.

Acum revin la intreabarea ta:
"Credeți că analfabetismul(de toate felurile) e in creștere sau in scădere?"
Cu siguranta ca e in crestere pentru ca se duce lumea de rapa.

| Mela1000 a răspuns (pentru Feri5):

Nu "datorită", ci din cauza*