| PorumbRodica1965 a întrebat:

Pentru cine doreste comunicare serioasa : De ce a ales Dumnezeu poporul Israel dintre toate popoarele sa fie poporul Sau? Daca aztazi Dumnezeu are un popor ales pentru a infaptui vointa Sa?

21 răspunsuri:
| danut a răspuns:

1) Pentru ca a PROMIS.
2) Da.

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

Danut, porumbelul din profilul tau, este mai cioara ca mine happyDa multumesc, mai asteptam sa vedem raspunsul corect.

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"Danut, porumbelul din profilul tau, este mai cioara ca mine"
Ei, al tau e papagal. Al meu e un "device" calator (ca asa e omul pe Terra). Ok.

| cristimihailov a răspuns:

Cine scrie istoria o face cum doreste el.

| PorumbRodica1965 explică (pentru cristimihailov):

Da. Numai ca in cazul Bibliei nu este acelasi lucru. Si sa vezi de ce : - Dumnezeu a inspirat oameni alesi de El ca sa transmita si sa scrie Cuvantul sau mesajul Sau omenirii. Deci ei nu au scris doar ceea ce au vrut ei. Acesti 40 de barbati au scris pe o perioada de 1600 de ani, deci erau in perioade de timp diferite, dar profetiile scrise pentru anumite perioade s-au implinit si se implinesc si azi (De ex:citeste in 2Timotei 3:1-5; Matei 24:3-14) Biblia are o armonie interna, este cea mai veche si mai raspandita carte, ce mult a influentat in bine viata oamenilor umili, si cu o dispozitie ferma de-a gasi care este adevarul despre Dumnezeu si scopul Sau. Ce alta carte de istorie il mai descrie pe Dumnezeu si scopul sau, sau despre guvernarea noua ce va fi in curand instaurata si pe pamant? In care carte de istorie este indrumat omul ca sa aiba o conduita buna, in familie si-n societate?

| cristimihailov a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Cred ca gresesti. Aici uiti ca biblia e o carte.

Si ca orice carte are autori, editori, cenzori si marketing.

Autorii poate au fost cei de care spui. Nu se mai stie. Nici nu mai conteaza. De mii de ani o parte din text s-a mai schimbat.

Apoi apar in scena editorii, cenzorii care schimba intelesul original, pentru masele de oameni si pentru interesele lor.

Apoi apare si marketingul, gen martorii, isus de ziua a saptea, etc, care spun ca de fapt, ce citesti, nu e ce citesti, ca vroia sa spuna altceva dar nu stia sa se exprime. Si insereaza niste mici idei de la care pornesc o groaza de alte probleme.

La final se cauta adevarul in zatzul de la ceasca de cafea. De fiecare data cand o intorci alte posibile figurine iti apar pe acolo. Dar e aceeasi ceasca.

Asa ca emiterea de citate dintr-o carte doar pentru a argumenta niste chestii punctuale mi se pare o eroare avand in vedere ca biblia are sens cand este luata cu totul in consideratie, nu pe bucatele. Poate cel mai elocvent exemplu este chiar Apocalipsa. Daca nu ai avea biblia in spate, apocalipsa ar apare precum o gluma.

La intrebarile tale cu noua guvernare care va fi in curand instaurata si pe pamant... Lumea asteapta de 2000 de ani. Si o sa mai astepte inca 2000. Cu aceeasi directie. Cand s-a facut anul 1000, oamenii au crezut la fel. Altii s-au grabit un pic cu afirmatiile. Banuiesc ca anii 1874, 1914, 1915 de la nenea Russell cetire, nu iti sunt chiar atat de necunoscuti. In plus banuiesc ca intelegi apoi anul 1961 cand nu au mai suportat versiunea originala a bibliei si au tras si martorii una. Asa ca poate citim carti diferite, de aceea avem argumente diferite.

Iar la intrebarea cu conduita buna, tine si de societate in sine, nu numai de religie sa invete omul sa se comporte intr-un fel sau altul. Daca tii neaparat exemple, poti sa incerci exemplul societatii japoneze care nu a auzit de biblie si totusi regulile acolo sunt pastrate cu sfintenie. De asemenea ca sa nu consideri ca este singura, poti sa mai incerci si Singapore, Hong Kong sa te uiti la ele ca societati. Si acolo respectul este la nivelul maxim. Ca sa nu ajungi in Nepal unde exista 4 feluri de adresare in functie de cu cine vorbesti ca varsta (mai tineri, aceeasi varsta sau mai batrani si modul regal de discutie).

Dar sa mai versi un pic din ceasca pentru a avea deschidere la informatii. Si asta ma refer la povestioara aceea tibetana.

| sublime89 a răspuns:

Nu a ales d-zeu niciun popor, ci evreii, in subiectivismul lor exagerat, s-au considerat "cei alesi". Nu e normal pana la urma ca orice popor sa se vada pe sine cu cei mai buni ochi?

| Alphawolf a răspuns:

O comunicare serioasa se face cu informatie(serioasa), nu cu "informatie".

| PorumbRodica1965 explică (pentru Alphawolf):

Unde consideri ca nu este serioasa informatia?

| fllu07 a răspuns:

Nu pentru ca israelitii au avut ceva special, ci pentru ca ei erau urmasii lui Avraam, si Iehova Dumnezeu i-a promis acestui om, care ulterior la numit prietenul sau, ca ii va binecuvanta urmasii, si ca prin intermediul lui, vor fi binecuvantate toate natiunile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comunicare serioasa? Vai de mine.Deja m-a luat cu frig.Pai nu e posibil.Ce? asta e intrebare serioasa? Toti copii stiu raspunsul, mai ales cei care fac relijie. Porumb vine de la pasare? ori de la papusoi? papusoi e masculinul de la papusa? porumb rodica.Adica cea care roade porumb.ai nume rustic fa serioaso.Si daca esti din 65 esti mai mititica cu un an.he-he.ce ti-e si cu ternetu asta.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

happyHalooo, l-ai vizitat pe Bachus? Sunt de o seama cu tine, dar am gresit cand am afisat, ca uitasem de cand eram. Sunt batrana de iaca si uit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

He-he-.santem inca tineri, chiar daca erau doi oameni pe pamant cand ne-am nascut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei care au scris povestea cu "poporul ales", au descris exact ce-i inconjoara.
Cand n-ai cunostinte despre lumea exterioara, alegi sa te rezumi la ceea ce cunosti.
Acolo nu inteleg! Daca dumnezeu are un popor ales pentru a infaptui vointa bla bla?(prin neputinta, as mai dauga eu).Nu cred ca are nevoie, daca e atat de puternic, omnipotent, omniprezent.
Daca ai sa faci un indrumar de intelegere al divinitatii ai sa vezi ca nu prea le iese.De ex: dumnezeu are prioritati? atunci, omniprezenta este optionala?
Dar happy de ce pui intrebarea asta? Hm, te-ai simtit un pic neinzestrata de la dz, apoi uitandu-te la poporul tau, din invidie ai ales sa-ti pui intrebari....nu-ti zic de care.Indoiala credintei este mama...continua tu cu ce vrei.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Daca ai studia Biblia ca sa o intelegi, nu ai vorbi astfel. Dumnezeu are un scop cu omul si cu pamantul. Caci doar nu crezi ca ne lasa la infinit sa traim in salbaticiile lui Satan. Este aproape ziua cand Dumnezeu va pune capat acestui sistem. Rautatea, minciuna invidia egoismul, bolile. asuprirea omului de catre om, moartea, nu ai facut parte din scopul lui Dumnezeu, asa ca El le va inlatura in curand. (Psalmul 37:10, 11).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"De ce a ales Dumnezeu poporul Israel dintre toate popoarele sa fie poporul Sau? "
Nu l-a ales, Yahve, era zeul tribal, al evreiilor, iar cand a aparut crestinismul si s-a extins asa aparut si chestia cu poporul ales.

| Blamely a răspuns:

Nu are nici un popor ales. Toți oamenii sunt egali, sau cel puțin așa trebuie să fie în fața unei zeități atotștiutoare de o bunătate divină așa cum e descris Dumnezeu.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Blamely):

Ma mira faptul ca in Rummania peste 72%din populatie se declara ateei sau unii agnostici. Da se vede rezultatul. Biblia spune ca :pomul bun da poame bune, iata rezultatul, modul de viata si de bucurie este in functie de viata spirituala. De ce? Deoarece Isus in Evanghelia dupa Matei, capitolul 6 :33, 34, spune :,, Sa puneti Regatul (imparatia) lui Dumnezeu pe primul loc in viata voastra, si toate celelalte (cele necesare ) vi se vor da pe deasupra." Acu`, aici ce se pune pe primul loc? Cam ce este scris aici : 2Timotei 3:1-5.Nu? Deci, iata pomul cat este de bun?! Desigur Dumnezeu nu este partinitor, si vrea ca oamenii de orce fel sa fie salvati de la distrugere intr-o zi de manie, insa Biblia ne invata ca : oamenii care infaptuiesc vointa lui Dumnezeu vor fi salvati, eliberati, binecuvantati! Poate ai vrea si tu sa beneficiezi de aceste privilegii?

| dogee92 a răspuns:

Poporul Israel, spune Scriptura, ca nu a fost cu nimic mai bun decat celelalte popoare! Din contra, unul din cele mai neinsemnate! sad.
Dar Dumnezeu la ales pentru ca i-a promis lui Avraam asta ...si Dumnezeu se tine de cuvant happy.
Cat despre ce trebuia sa faca acest popor dupa ce Dumnezeu la ales, era sa fie o lumina pentru celelalte popoare happy...
Imi place foarte mult imaginea din Osea, un popor destrabalat (reprezentat prin Gomera), rascumparat de Domnul (reprezentat prin Osea).Mi se pare a fi cea mai frumoasa poveste de dragoste din Biblie love struck... O iubire neconditionata pentru aproapele tau ...Amazing Love! love struck

| Christel a răspuns:

1. Ştim, cu toţii, că Israel e numele pe care i l-a dat Dumnezeu lui Avraam, nume pe care şi l-au luat evreii. Bun!
După potop, după ce s-au retras apele, ştim că doar Noe, soţia acestuia şi fii lor: Sem, Ham şi Iafet, împreună, fiecare, cu soţia lui, mai erau pe pământ din neamul oamenilor.
După ce a trecut pototpul, Noe s-a îmbătat, a intrat în cort şi a adormit în pielea goală(nu ştiu de ce, dar, cei care se îmbată, şi în zilele noastre au, mereu, tendinţa de-a adormi dezbrăcaţi), iar Ham, cel mai tânăr dintre fiii lui Noe, a intrat în cort, l-a văzut pe taică-său gol şi i-a chemat şi pe ceilalţi doi să-l vadă gol, fiindcă i se păruse lui amuzant.
După ce s-a trezit, Noe, aflând de isprava mezinului, l-a blestemat, spunându-i că va fi mereu slugă la neamul lui Sem, iar pe Iafet şi pe Sem i-a binecuvântat, însă, lui Iafet, i-a spus că, neamul lui, va trăi în corturile neamului lui Sem, adică sub protecţia semiţilor.
Acum, ca să fie mai uşor de înţeles, Avraam, cel pe care Dumnezeu l-a ales ca strămoş al poporului ales, e semit, adică face parte din neamul lui Sem, căruia Noe i-a dat cea mai mare binecuvântare şi, totodată, cea mai mare responsabilitate, adică să fie stăpân peste neamul lui Ham, dar şi să aibă grijă de neamul lui Iafet, adică să-l protejeze.
În concluzie, totul porneşte de la Noe sau, mai bine zis, de la Sem, Ham şi Iafet. Ham n-a fost cuminte şi, neamul lui, a ajuns slugă, iar Iafet a vrut şi el să-l vadă pe ta-su' gol, dar, fiindcă a ascultat de Sem, neamul lui, n-a ajuns slugă, ci doar protejat al neamului lui Sem. Pentru că Sem şi-a protejat fratele de ispită, neamul lui a fust pus mai mare peste cele ale fraţilor lui: asupra unuia trebuia să fie stăpân, iar asupra celuilalt trebuia să fie "bonă".
Încă ceva: Dumnezeu nu a ales poporul Israel, ca acesta să subjuge lumea, ci ca acesta s-o dea lumii pe Maica Domnului, fiindcă numai din poporul Israel putea răsări o femeie atât de sfântă şi de curată. Îţi spun şi de ce: fiindcă, pe linie moştenitoare directă, toţi strămoşii Maicii Domnului au fost bine văzuţi înaintea lui Dumnezeu şi toţi, dar absolut toţi, s-au Mântuit. Începând cu Adam, şi continuând cu urmaşii lui, Set, Enoh, Noe, Sem, Avraam, Moise, Ilie, David, până la Ioachim(tatăl Maicii Domnului). Chiar şi Dreptul Iosif, tatăl adoptiv al Mântuitorului, cel care a avut grijă de El în copilărie şi care L-a crescut până la o anumită vârstă, s-a Mântuit.
Evreii au înţeles greşit faptul că ei au fost poporul ales. Ei au înţeles că au fost aleşi pentru a cuceri şi pentru a subjuga lumea, dar, de fapt, ei au fost aleşi pentru a o da lumii pe Maica Domnului, prin care urma să Se nască şi prin care S-a născut, pe pământ, Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, adică Dumnezeu-Fiul, cea de-a doua Persoană a Sfintei Treimi.

2. Da, are, dar nu e atestat documentar şi, membrii lui, nu vorbesc aceeaşi limbă.
Poporul lui Dumnezeu, în zilele noastre, se numeşte Noul Israel, iar membrii lui sunt toţi creştinii ortodocşi din întreaga lume(români, ruşi, sârbi, bulgari, americani, africani, englezi, francezi, georgieni, nemţi etc.).
Religia Noului Israel este creştinismul ortodox, spre deosebire de religia poporului Israel, care este iudaismul, religie care a fost bună, la vremea ei, dar, creştinismul, fiind iudaism desăvârşit, categoric l-a întrecut. De aceea, poporul ales al lui Dumnezeu, din zilele noastre, este Noul Israel, a cărui Religie este Creştinismul Ortodox şi care-i cuprinde pe toţi creştinii ortodocşi din lume.

Sper că ţi-am fost de ajutor...

| PorumbRodica1965 explică (pentru Christel):

Cam mult ai scris, dar nu pe Avraam l-a numit Dumnezeu Israel, ci pe Iacov, doar lui Avram i-a facut promisiunea ca-i v-a inmulti samanta ca stelele cerului... Dar este importanta dispozitia ta de-a raspunde, multumesc oricum pentru efortul tau. Mai asteptam putin sa vedem raspunsul corect.