| Allrc24 a întrebat:

de ce Dumnezeu a ales Israel in vechime drept popor al Sau si nu oricare alt popor?

10 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Raspunsul ca multe altele, le aflam in Cuvantul lui Dumnezeu, dar mai comod este sa stam pe scaun si sa punem intrebare pe TPU. Deci raspunsul este in Deuteronom 7:7-9 "Nu doar pentru că întreceţi la număr pe toate celelalte popoare S-a alipit Domnul de voi şi v-a ales, căci voi sînteţi cel mai mic dintre toate popoarele. Ci, pentru că Domnul vă iubeşte, pentru că a vrut sa ţină juramântul pe care l-a făcut părinţilor voştri, pentru aceea v-a scos Domnul cu mâna Lui puternică, şi v-a izbăvit din casa robiei, din mâna Lui Faraon, împăratul Egiptului. Să ştii dar că Domnul, Dumnezeul tău, este singurul Dumnezeu. El este un Dumnezeu credincios şi Îşi ţine legamântul şi îndurarea pînă la al miilea neam de oameni faţă de cei ce-L iubesc şi păzesc poruncile Lui."
Dumnezeu nu avea nevoie să aibă un "popor ales", dar a decis să procedeze astfel. Domnul Isus trebuia să se nască într-un popor şi Dumnezeu a ales Israelul.

Răspuns utilizator avertizat
| adi97 a răspuns:

Nu i-a pasat de restul cum asa? Imi pare rau dar tu nu cred ca citesti cu sufletul Biblia asta e parerea mea. Dumnezeu ne iubeste pe toti la fel deoarece suntem copii Lui cum sa nu ii pese de ceilalti?

| Mindreader13 a răspuns:

A tras la sorț și a nimerit Israel.

| qazwsxedcrfv a răspuns:

E o legenda in iudaism, ca Dumnezeu s-a uitat pe Pamant si a vrut sa dea Torah si Mitzvot mai intai natiunilor puternice. Insa toate l-au refuzat.

Singura care a acceptat Torah si Mitzvot a fost o natiune mica, de pastori, Klal Yisrael.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu doar ca la ales dar era si singurul creat de el de restul poparelor nu ea pasat asa ca doar evrei sunt ai lui dumnezeu

| adi97 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum numai evrei sunt ai lui Dumnezeu rolling on the floor. Atunci oare de ce Hristos cand s-a aratat apostolilor dupa Inviere s-a se duca in toata lumea sa invete despre Dumnezeu? Pentru ca noi nu suntem ai lui?rolling on the floor. Cred ca asa a fost sa fie si nu conteaza unde a trait Dumnzeu, ci mai important e sa crezi Cuvantul Lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru adi97):

Ma omule el a avut un singur popor citeste vechiul testament

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba? tu esti ateu sau crestin? crestin credincios sau ca mine? spune sa stiu daca sa-ti raspunmd sau nu.si daca da sa stiu cum sa-ti raspund.fiindca trebuie sa dam fistecaruia dupa merit si dupa credinta, tu come stato?