| QuelQui a întrebat:

Credeti ca daca nu ar fi existat unirea Principatelor, Ardealul s-ar fi unit cu vreo una dintre tarile romanesti?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Da, a fost destul de importanta, Romania, compusa din Muntenia si Moldova (si Dobrogea, evident, dar aceasta zona a jucat un rol mai putin semnificativ) fiind, la acea vreme un stat cu un cuvant greu de spus in Europa de Sud-Est. Pe langa asta, sa nu uitam ca, dupa ce ne-au cucerit germanii, in Primul Razboi Mondial, populatia, administratia si regalitatea s-au refugiat la Iasi, de aici izvorand renasterea ce avea sa fie confirmata prin bataliile de la Marasti, Marasesti si Oituz.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ardealul face parte din Romania. Nu prea inteleg ce filozofezi.

| QuelQui explică (pentru darrio2007):

Sa inteleg ca tu nu ai trecut prin scoala? Nici macar nu ai auzit de cartea de istorie?

| darrio2007 a răspuns (pentru QuelQui):

Adica? Vrei sa spui ca Ardealul este in Ungaria?

| darrio2007 a răspuns:

Măi, baiețica, daca eram provocator te trimiteam la origini, ceea ce nu am sa fac. Constatarea ta are efect in fata unor copii de gradinita. Nu esti administrator ca sa dai cuiva permisiunea la un comentariu. Nu-ti convine ce ti-am raspuns, raportezi raspunsul si atat. E clar, puștiule?

| AFR81 a răspuns:

Da. Intotdeauna romanii transilvaneni, majoritari in regiunea lor, au fost mult mai apropiati de Tara Romaneasca, de munteni si, in general, de vorbitorii de limba romana decat fata de maghiari. Cu siguranta, cu prima ocazie importanta, daca istoria ar fi fost alta decat cea pe care o cunoastem noi, s-ar fi unit cu una dintre componentele Vechiului Regat: Tara Romaneasca sau Moldova.

| QuelQui explică (pentru AFR81):

Deci Unirea Principatelor a fost importanta si a ajutat ca Transilvania sa se poata alatura tarii. Fara ea, transilvanenilor le-ar fi fost greu, aproape imposibil, tinand cont exact de ceea ce ai spus: " 4 etnii, din care numa 3 conduceau in defavoarea romanilor".

| AFR81 a răspuns (pentru QuelQui):

Da, a fost destul de importanta, Romania, compusa din Muntenia si Moldova (si Dobrogea, evident, dar aceasta zona a jucat un rol mai putin semnificativ) fiind, la acea vreme un stat cu un cuvant greu de spus in Europa de Sud-Est. Pe langa asta, sa nu uitam ca, dupa ce ne-au cucerit germanii, in Primul Razboi Mondial, populatia, administratia si regalitatea s-au refugiat la Iasi, de aici izvorand renasterea ce avea sa fie confirmata prin bataliile de la Marasti, Marasesti si Oituz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte de ww1 Ardealul era o regiune multiculturala infloritoare format din 4 etnii (din care numa 3 conduceau in defavoarea romaniilor)
Daca ww1 nu era, Ardealul nu s-ar fi unit cu Principatele Romane, dar probabil li s-ar fi acordat privilegii egale si etnicilor romani