| kastrioti a întrebat:

Credeti ca razboaiele napoleonice au jucat cel mai important rol in unirea principatelor?

Răspuns Câştigător
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Da!
Ai citit romanul lui Tolstoi, "Război și pace"? E fix despre războiul napoleonean. Ne arată că pe vremea aia aristocrația rusă stăpânea bine franceza, care era limba de elită. Ei bine, în 1806, rușii au declarat război cu otomanii și au intrat în Principate. Până atunci n-o făcuseră din cauza Austriei, care voia să mențină Principatele române ca state-tampon între dânsa și Rusia. Dar Austria ocupată să se bată cu Franța, rușii au invadat liniștiți Principatele. După șase ani s-a semnat un armistițiu și rușii au plecat luând cu ei Basarabia. Dar ce-au lăsat a fost influența franceză. Boierii români au împrumutat de la ruși moda asta de a vorbi în franceză și a se îmbrăca occidental. Moda asta va juca un rol semnificativ în Unirea Principatelor, pentru că tinerii noștri revoluționari participaseră la Revoluția din 1848 din Franța (ex: Frații Bibescu), fiind studenți acolo. În Moldova revoluția e descoperită înainte de a fi pusă în aplicare. În Țara Românească reușește, se adoptă Declarația de la Islaz, dar după ne ocupă rușii și otomanii. Adio, revoluție! În 1853 se aliază Franța, Marea Britanie, Sardinia și Turcia contra Rusiei, care se extindea prea tare în Balcani. Ne ocupă Austria neutră. Profitând de învingerea Rusiei în 1856, intelectualii noștri militează pentru unire. În 1858 are loc o adunare a Marilor Puteri. Napoleon al III-lea ne ia apărarea, austriecii, otomanii și rușii sunt categoric contra, englezii nu știu ce să zică. În final, după lungi dezbateri, e ales Cuza domnitor în Valahia pe 24 ianuarie (18 zile înainte ales în Moldova). Marile Puteri nu recunosc unirea până în 1862, tot la presiunea Franței.

| kastrioti explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Multe tari s-au format in moduri similare
in aceeasi perioda, ex Germania, Italia

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cred că nu. Nevoia dobândirii unei identități naționale care să permită o dezvoltare economică comună. Cu alte cuvinte ma frig și ma foame.