| RAY a întrebat:

Credeti ca difera mult germana de engleza?

14 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Asta crezi tu, dar nu este așa!

| morningstar a răspuns:

Mi se pare ca difera mult una de alta, cred ca e singura limba pe care nu as vrea sa o invat.
Stiu ca exista cartile,, Franceza/ engleza... fara profesor,,. Banuiesc ca exista si pentru limba germana. Daca iti poti face rost de una, te vor ajuta mult sa inveti mai repede si mai usor.

| BiuL a răspuns:

Logica ca difera, e ca si cum ai intreba daca difera romana de italiana sau franceza.

| blaablaablaaa a răspuns:

Da, difera mult, structura cuvintelor, acentul acestora pana si forma...

| DyaNa1337 a răspuns:

Una fata de cealalta dpdv gramatical difera total
unele cuvinte se aseamana dpdv ortografic insa nu au acelasi sens
Stiai ca in sua s-a decis ca limba oficiala sa fie engleza fata de germana, la diferenta de doar 1 vot? am citit mai demult pe wikipedia

| cristi1212 a răspuns:

Nu stiu cat difera, dar oricum e mai greu de invatat. Tinand cont ca noi suntem latini e usor sa invatam limbi gen franceza, spaniola, dar germana, poloneza, rusa...sunt destul de grele, cel putin la prima vederehappy

| Lifegreen a răspuns:

Da. Cuvintele sunt mai greu de pronuntat, dar gramatica e usoara. (Iti spun din proprie experienta - am facut 6 ani germana)
Daca iti doresti cu adevarat sa inveti, nu va fi greuwinking

| RAY explică (pentru Lifegreen):

Stiu engleza bine, nu perefect, am inceput un curs dar parca ma incurca imi vine sa spun in engleza asta pentru ca observ ca sunt apropiate, imi poti spune cum ai invatat germana please?

| MMihai a răspuns (pentru RAY):

Învață mai bine engleza și nu te mai încurca și cu germana!
Poți învăța, dacă vrei, limbi utile : spaniola, franceza, rusa etc.

| Lifegreen a răspuns (pentru RAY):

Am invatat de pe internet, facand exercitii, am citit 2 carti in germana...perseverand.
Bafta!

| RAY explică (pentru Lifegreen):

Multumesc mult pentru raspuns, acuma daca imi spui si ce curs ai facut pe pc pls

| Lifegreen a răspuns (pentru RAY):

Poti incepe de aici ( http://www.dw.de/deutsch-lernen/telenovela/s-13121)...e un fel de curs pentru incepatori. Are si exercitii.
Succes! Sper sa te ajute.

| CrissuMv a răspuns:

Nu prea mult dar da. Funda?

| Starzaker a răspuns:

Nu! Sunt doua limbi cu aproximativ aceeasi structura (sau cel putin asemanatoare) au un vocabular destul de apropiat (multe cuvinte fiind asemanatoare ex : katze - cat; apfel-Apple; Auto - Automobile) se spune ca daca stii engleza e foarte usor sa inveti germana, si intr-adevar asa este.