| Dalmore a întrebat:

Credeti ca oricine poate deveni profesor? Nu vi se pare ca sunt prea multi profesori care nu au talent si rabdare pentru profesia asta?

5 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Cred ca ocupatia de profesor, la fel ca toate celelalte meserii, nu este pentru toata lumea.

| AC4S4 a răspuns:

Da, cam oricine poate deveni profesor. Faci o facultate, modulul pedagogic... si te angajezi. Multi se fac profesori pentru ca nu isi gasesc altceva de lucru in domeniul lor (De exemplu: Faci facultatea de Fizica, Chimie, Biologie sau Matematica... rare cazuri cand te faci cercetator in acele domenii, te faci profesor).
Sunt putini care chiar vor sa fie profesori. Daca aceasta meserie ar fi mai respectata si mai bine platita, ar fi mai multi oameni care si-ar dori sa fie profesori si sa predea cu placere.

| unvecin a răspuns:

Nu. La fel nu oricine poate deveni medic sau sportiv de performanță.

Ba da. Așa cum și în alte domenii sunt oameni nepotriviți pentru locul de muncă dat.

| Anon31241212 a răspuns:

Majoritatea din profii de azi nu le au deloc cu pedagogia. Si nu doar ca nu au pedagogie, sunt si ahtiati dupa bani. Daca nu mergi la ei prega iti pun note mici. Nu stiu. Oricum la noi totul merge pe dos. Nu orice poate fi profesor si totusi multi care nu au habar sa predea ajung. Nu doar rabdare, dedicatie trebuie sa ai, ci si viziune, sa incurajezi copilul, sa ai capacitatea sa l ajuti sa se dezvolte. E lucru extraordinar sa ajuti pe cineva sa se descopere si sa l indrumi. In ziua de azi? Cazuri rare.

| kopli a răspuns:

Asta e dovada ca oricine poate deveni profesor! Dar nu oricine are inclinatii, talent pentru aceasta meserie. Da, ai dreptate, sunt mult prea multi profesori care nu stiu ce inseamna cum se face aceasta meserie.