| CrazyName a întrebat:

Fiecare om are un talent? Credeti ca cel ce nu crede ca are talente poate deveni cel mai talentat din grupul sau? Talentul se poate invata?

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu prea cred.

TALÉNT, talente, s. n. Aptitudine, înclinare înnăscută într-un anumit domeniu; capacitate deosebită, înnăscută sau dobândită, într-o ramură de activitate, care favorizează o activitate creatoare.
http://dexonline.ro/definitie/talent

Apache
| Apache a răspuns:

Acum depinde...

Unii sunt talentati din nastere, altii dobandesc talentul prin munca.

ex :

O persoana este talentata la pictura, de mic poate sa picteze cele mai abstracte si complicate lucrari fara pic de eforit.

In schimb alta persoana poate ca nu s-a nascut invatata. Poate la inceput nu se descurca deloc...

Dar a fost perseverenta, a exersat ani de zile, si cu timpul a ajuns sa se priceapa la fel de bine ca prima persoana.

Eu sunt de parere ca talentul se poate si dobandi cu timpul...nu trebuie sa fie neaparat ceva cu care sa te nasti.

| SabbyNightShadow a răspuns:

Probabil ca fiecare e bun la ceva chiar daca nu stie inca. Cred ca poate deveni cel mai talentat din grupul sau daca munceste mult la talentul sau.

| Furculingură a răspuns:

Fiecare om are un talent?

Nu, doar unele persoane. De exemplu, eu nu am niciun talent.

Credeti ca cel ce nu crede ca are talente poate deveni cel mai talentat din grupul sau?

Ce? Nu are nicio legătură.

Talentul se poate invata?

Nu. Cu talentul te naşti.

Ca o concluzie, talentul nu se învaţă şi nu apare din senin dacă tu crezi că nu îl ai.

| drogh a răspuns:

Eu cred ca fiecare persoana se pricepe la ceva chiar si cei care se considera a fi neindemanatici pentru ca nu au incercat pana acum sa isi gaseasca talentul sau nu s-au straduit suficient. Si da, talentul se poate invata. De exemplu: o persoana care nu le are deloc cu machetele sau cu orice tine de arhitectura invata usor, usor tehnicile si devine mai bun decat cel de la care a luat lectiile. Acum depinde si de aptitudinile fiecaruia...

| Foxyyyy a răspuns:

1. Da, doar ca majoritatea nu si-l descopera.
2. Nu
3. Degeaba ai talent daca nu muncesti. Unii care n-au pic de talent dar incearca sa invete si persevereaza mult pot ajunge si ei sus. ( de exemplu o prietena de a mea care habar nu avea sa deseneze un amarat de copac, s-a dus la niste cursuri si a progresat mult, desenand chiar foarte bine).

| NoOneKnow a răspuns:

Aceste intrebari si le-a pus omul dintotdeauna.
S-a ajuns la concluzia ca talentul nu se poate invata si ca e ceva nativ, da poti ajunge cel mai bun daca muncesti.

| LizGreen a răspuns:

Bună! Nu prea poți să te naști talentat cum spun unii, pentru că nimeni nu se naște învățat. Învățând sau practicând un lucru, poți deveni din ce în ce mai bun... Nu fii descurajat dacă nu ți-ai găsit încă talentul, fiecare are unul! Iar, de la oamenii talentați poți învăța multe lucruri!