| navarre a întrebat:

Credeti ca pe Dumnezeu il putem,, descoperi"numai prin intermediul religiilor? De ce credeti ca notiunea de Dumnezeu este in viziunea oamenilor doar prin intermediul religiilor, si ritualurile specifice lor chiar si acum in sec. XXI?

6 răspunsuri:
| DiDi a răspuns:

Pe Dumnezeu îl descoperi crezând în El!

| medex3 a răspuns:

Daca vrei sa il "Descoperi"pe Dumnezeu trebuie sa ai credinta.

Răspuns utilizator avertizat
| Liviu a răspuns:

Hmmm
Dumnezeu...
Well... sa incepem cu inceputul
De descoperit...il poti descoperi numai daca te deskizi
Trebuie sa crezi in el sa ai incredere sa iti dai sufletu pe mana lui
Orce s-ar intampla sa ai incredere in el nu te va la greu
eu recunosc sunt pacatos...asa cum sunt eu ma rog la el
chiar daca sunt un pacatos...si injur vorbesc urat si etc'
Nu vreau sa imi fie iertate greselile'
Vreau doar sa fie alaturi de mine xD
OMU e supus la greseala
asd

| Costel95 a răspuns:

Liviu ai avut dreptate cand ai spus ca pentru a-L cunoaste pe Dumnezeu trebuie sa te deschizi, dar atata timp cat tu injuri si vorbesti urat inca nu esti decis sa-L cunosti pe Isus.

| siwel a răspuns:

Daca un singur Dumnezeu ne-a facut pe toti poate ca e de bun simt ca vrea sa avem de-a face unii cu altii in descoperirea Lui. Unii ii spun religie, altii secta, altii grup de meditatie, altii practica a transcendentei, bla bla.
Daca Dumnezeu vrea totul doar de la individ, seamana cu un dumnezeu inventat de societatea individualista de consum in care traim si de guru care se stiu la marketing.
dar niciodata o astfel de religie nu va produce schimbari profunde in om. Daca dumnezeul respectiv nu poate sa imi schimbe atitudinea fata de dusmanul meu, fata de cel mai sarac, mai urat, mai diferit de mine, religia respectiva e apa de ploaie...
Dar pentru cei care credeti ca dumenezeu ar trebui sa fie, fie dupa chipul nostru, fie sa nu fie de loc: spor la treaba. Da' nu cred ca are rost sa urmezi un dumnezeu comercial.
Cel adevarat ar trebui sa fie surprinzator, sa nu actioneze ca un dumnezeu de catifea, sau de clasa, sau de rasa, ci sa fie unul care sa ne provoace pe toti, sa ne faca incofortabili in propriul nostru suc egoist si sa ne provoace la ceva pentru care merita sa ne dam viata.
Ca altfel, mai bine il citesc pe Coleho, ca el imi spune ca eu sunt dumnezeu, ca eu pot totul, ca toate rezolvarile sunt la mine, ce mai: buricu' pamantului nedescoperit...