| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca poporul roman ar mai fi capabil sa mai faca o revolutie pentru inlaturarea "mizeriei" care ne conduce acum?
Credeti ca exista posibilitatea unei revolutii si lovituri de stat in Romania?
Credeti ca Armata ar mai fii cu Poporul?
Credeti ca Romania poate renaste sub o noua conducere care sa nu fie nici comunista nici monarhica nici democratica nici dictatoriala ci o c combinatie de socialism cu democractie special pentru tara noastra?

RASPUNSUL MEU E DA LA TOATE! Voi?

Răspuns Câştigător
| lonewulf a răspuns:

Cu ce bre? Cu 7 milioane de romani afara in mod neoficial? Cati nu aveti prieteni, rude, cunostinte plecati pe afara? Credeti ca a declarat cineva ceva...ca au plecat? Nope! Oficial sunt 3 milioane..neoficial... Cu 6 milioane de pensionari? Cu 2.5 milioane de bugetari (aia de la Stat+ firmele "private" abonate la contracte cu Statu?) Cu 3 milioane de studenti/elevi/scolari si pitipoance care o ard doar pe facebook? Cu 2 milioane de oameni din privat care e fiecare pentru el? Cu juma de milion de patroni, tot fiecare pentru el? Cu 0.5 milioane someri in "mod oficial" care astepta sa li se dea pomana? Si am ajuns la 21 de milioane, cat sunt toti romanii din toata lumea. Fa revolutie cu astia! Doar foamea si frigul mai declanseaza o revolutie. Atata timp cat lui mamaie votanca de Iliescu ii vine pensia, o doare in 14 ca nu are tineretu de munca sau e 7 lei bezina. Ia sa nu mai vina pensia la timp, sa vezi ce incep sa urle! Partea buna: se va intampla si asta. Partea proasta: Toata viata nu au stiut decat sa intinda mana, nu sa fie pe picioarele lor -si vor muri cu atitudinea asta!

| anonim_4396 explică (pentru lonewulf):

Sa stii ca ai dreptate, trebuie tintita clasa de jos si mijlocie, oricum restul care nu au participat stim ce se intampla cu ei, o sa ajunga viitoarea clasa de jos!
revolutie mai poti face aici doar sa-i minti pe unii din strainatate ca vor avea beneficii sau chiar pe ai nostri bogatani si smecherasi si dupa aia sa le dai kick in the ass + sa faci ceva pentru clasa de jos si mijlocie, se stie ca ei fac tot si duc tot greul societatii si al revolutiei

| lonewulf a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu as da kick in the ass la bogatani. O tara care ramane fara bogati, e o tara moarta. A incercat asta si comunistul de Hollande, cand a impozitat cu 120% averile peste 1 000 000 de Euro. In secunda doi, oameni si-au demontat fabricile si s-au dus naibi. Doar nu facaeu munca de caritate din buzunarul lor, nu? Au rezultat mii de someri. Saraci...multi sunt saraci si ca sunt lenesi sau incapabili. La noi inca se aplica zicala "muieti iti sunt posmegii?" Si imi aduc aminte de o faza: Un cersator in SUA, ajuns pe strazi dupa criza. Inainte job chiar OK. A venit la el un programator si i-a zis: Ce alegi...100$, sau te inveti sa programezi?! Omul a ales sa invete sa programeze. In RO oare ce ar fi facut romanul?

Mai multe aici:

http://www.realitatea.net/......38161.html

| LegionarulRoman a răspuns (pentru lonewulf):

Si tu nu faci parte din cei 21 de milioane? Ma intreb si eu... poate schimbarea trebuie sa o facem mai intai la NOI!

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu.Atunci a fost o lovitura de stat, nu revolutie.Era programata dinainte.Acum oamenii nu mai sunt uniti.Te poti pune cu unul care are bani de buzunar cateva zeci de milioane cu altul care trebuie sa imparta un salariu minim lunar pe economie la nu stiu cati membri de familie?

| sublime89 a răspuns:

Incep sa ma indoiesc ca poporul nostru e capabil sa se conduca asa cum trebuie in orice sistem politic. Schimbi sistemul politic, dar nu schimbi mentalitatea oamenilor. S-a observat asta la noi de-a lungul istoriei, cand am experimentat diferite forme de conducere.

| LegionarulRoman a răspuns:

Niciodata,atata timp cat societatea nu se fundamenteaza pe Dumnezeu, adevaratele valori morale si pe dorinta de a te pune pe picioare singur(fara pile) si a deveni un stalp pentru societate(fiecare dintre noi e un stalp).

Nefiind respectate cele de mai sus, raspunsul meu e NU!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar mai fi, dar nu in viitorul apropiat.

Momentan, nu.

Nu.

Romania poate renaste doar sub ocupatie straina. Daca tot romanii vor conduce Romania, putem face 100 de revolutii, vor fi degeaba.

Răspuns utilizator avertizat