| SkkZ a întrebat:

"Cu anevoie mai dau un sfat,oamenii care aveau nevoie de el,il gaseau cu greu,iar de cand se aflase ca nu se mai intelege cu nepotu-sau,si puterea celorlalti parca il slabise" ---am nevoie de despartirea frazei in propozitii,felul lor,mijloace de realizare a relatiilor sintactice (subordonare,coordonare,interdependenta) si (jonctiune,flexiune, juxtapunere)....si schema propozitiilor

Răspuns Câştigător
| Mareacluj a răspuns:

Cu anevoie mai dau un sfat -P.Princ.1
oamenii il gaseau cu greu-P.princ.2
care mai aveau nevoie de el-P atributiva (subordonata fata de PPrinc.2, legatura prin pron.relativ "care"
iar si puterea celorlalti parca il slabise -P.princ.3
de cand se aflase-prop Completiva de timp- subordonata fata de P.Princ.3 (legata prin "de cand")
ca nu se mai intelege cu nepotu-su-propozitie subordonata, completiva directa introdusa prin conjunctia "ca"
Cele 3 prop.principale in raport de coordonare, 1 si 2 prin virgula, 2 si 3 prin conjunctia adversativa"iar".
De p.princ.1 nu depinde nici o subordonata. de P.princ.2 depinde subordonata atributiva, cum am spus, legatura se face prin pron.relativ "care",
de p.principala 3 depinde prop.completiva de timp, iar prop.completiva directa este subordonata fata de prop.completiva de timp. Atentie:"si" din a treia prop.principala nu are rol de legatura, intrucat nu este conjunctie in speta, ci este un adverb (sensul de "Chiar")

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, utilizator TPU! Cred ca cineva n-a citit regulamentuuul!

| SkkZ explică (pentru anonim_4396):

Scuza-ma dar am nevoie urgent...imi maresc media la romana daca fac asta dar este incurcata rau si nu prea stiu..si trebuie sa o fac bine.Te rog daca poti sa ma ajuti ti-as recunoscator!

| SkkZ explică:

Te rog. daca ma poti ajuta ti-as fi recunoscator..am nevoie pentru marire de medie...si nu stiu sa o fac singur.