| schitinico_2008 a întrebat:

Cu cat este egal raportul: 0/0+? Orice nr finit supra 0+=infinit, iar 0/orice nr =0, de aceea m-am blocat la acest raport si va rog sa ma ajutati.

2 răspunsuri:
| Ilinca a răspuns:

Nu exista o impartit la o. Este imposibilwinking

| Cora22 a răspuns:

In aritmetica, impartirea la zero nu este definita, deoarece impartirea (in general) este definita ca inversul inmultirii. Impartirea la zero are sens numai in cadrul analizei matematice, si reprezinta valoarea catre care tinde raportul a/b, atunci cand b se apropie de zero. Aceasta valoare poate fi +infinit (daca a>0), sau -infinit, in caz contrar. Un caz special este situatia in care a tinde la randul lui catre zero, situatie in care valoarea acestui raport poate fi oricare (inclusiv +/- infinit). Acest caz particular se evalueaza cu ajutorul regulii l'Hospital.