| SERIALS a întrebat:

Cu ce se ocupa un director financiar? Care sunt actiunele sale zi de zi? Aud ca astia sunt bogati, isi permit multe.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Sarcinile de lucru:
- coordoneaza si supervizeaza activitatea departamentului financiar-contabil al companiei;

- participa activ la inchiderea balantelor lunare, la depunerea declaratiilor fiscale si a bilantului, precum si la rezolvarea problemelor din departament;

- realizeaza bugetele de venituri si cheltuieli anuale, precum si previziunile de cash-flow lunare;

- analizeaza si interpreteaza variatiile rezultate din comparatia indicatorilor bugetati cu indicatorii realizati;

- urmareste modificarile legislative care pot avea influente economice, financiare, contabile si fiscale asupra companiei, anticipeaza influentele si propune eventuale masuri de optimizare;

- mentine legaturi active cu institutiile statului cu atributii in zona financiar-contabila si fiscala, precum si cu institutiile financiar-bancare, cu scopul de a identifica solutii optime pentru companie;

- monitorizeaza constant obiectivele companiei si corelarea acestora cu indicatorii financiari si propune masuri de ajustare;

- monitorizeaza profitabilitatea pe diverse zone (clienti, marfuri, proiecte, echipe, etc) si propune solutii de optimizare a activitatii pe fiecare zona in parte.

Sursa: https://www.bestjobs.eu/ro/loc-de-munca/director-financiar-2202956

| flixbuster a răspuns:

Se ocupa cu banii companiei. Bogati nu sunt - poate platiti pe masura raspunderii pe care o au.

Asa, ca idee, daca pixul tau ar semna pe (= ai raspunde pentru) milioane de euro (sau miliarde de euro) cam cum ai vrea sa fii platit? Cu minimul pe economie? Tot ca idee, dupa un nivel incolo nu mai esti platit pentru cat de greu muncesti ci pentru cat de multa raspundere ai (ca manager/director raspunzi pentru orice prostie se intampla sub comanda ta).

Răspuns utilizator avertizat