| anonim_4396 a întrebat:

Cum aflu diagonala rombului daca stiu doar BD si unghiul D. Explicati-mi

Răspuns Câştigător
| didiDia a răspuns:

BD e diagonala in rombul ABCD dupa notatiile pe care le-am vazut eu pana acum. Tu cum ai notat de BD nu iti e diagonala? Daca e diagonala, atunci ai deja raspunsul la intrebare.

4 răspunsuri:
| StasN9 a răspuns:

Imi spui cit are unghiul si iti rezolv problema

| AleDia a răspuns (pentru StasN9):

120 grade

| didiDia a răspuns (pentru AleDia):

BD e diagonala in rombul ABCD dupa notatiile pe care le-am vazut eu pana acum. Tu cum ai notat de BD nu iti e diagonala? Daca e diagonala, atunci ai deja raspunsul la intrebare.

| DumaIuliana a răspuns:

Unghiul A=180-D,folosești teorema cosinusului în ABD ca să afli latura rombului și folosești teorema cosinusului în ADC ca să obții pe AC.