| AttilaDornIsPower a întrebat:

Cum aflu masura celeilalte catete intr-un triunghi dreptunghic daca am deja masura unei catete si masura ipotenuzei? Am incercat cu teorema lui Pitagora dar mi-a dat cateta mai mare decat ipotenuza ceea ce nu este in cazul meu, deci nu se afla cu teorema lui Pitagora....help please? :'(

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Numai cu Pitagora se află.
Categoric!
Mai fă o dată!
Ai greșit calculele sau nu ai aplicat corect formula.
Hai, nu te escuraja. Mai fă o dată calculele!

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cateta este 12. Calculezi cu teorema lui pitagora. Triunghiul e dreptunghic isoscel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dreptunghic, atat. *

| cristinela4 a răspuns:

Incearca asa prima la patrat+adoua la patrat-2radacina patrata din prima la patrat + a doua la patrat

| AttilaDornIsPower explică (pentru cristinela4):

Ce ar insemna prima, a doua la patrat si ce ai spus acolo? o.o

| cristinela4 a răspuns:

Sory mam gresit,

| cristinela4 a răspuns:

Daca e triunghi dreptunghic la sigur trebuie sa fie mai mica decit ipotenuza, mai incearca. Patratul unei catete estd egala cu diferenta dintre patratul ipotenuzei si patratul celeilalte catete

| AttilaDornIsPower explică (pentru cristinela4):

Pai asa am facut...si nu mi-a cum trebuie...

| cristinela4 a răspuns:

Scrie datele si am sa vad cu ce pot sa te ajut

| AttilaDornIsPower explică (pentru cristinela4):

Cateta este egala cu 5 si ipotenuza cu 13...trebuie sa aflu cealalta cateta ca sa pot afla aria triunghiului

| andrei690 a răspuns:

Nu mai bine pui problema aici? happy

| andrei690 a răspuns:

Cateta este egala cu 12

| AttilaDornIsPower explică (pentru andrei690):

Asa mi-a dat si mie...nu este corect...

| andrei690 a răspuns:

laughing da de ce nu este corect?