| Politaiu a întrebat:

URGENT! FUNDA!
Am un triunghi dreptunghic! Ii stiu masura unui unghi de 90de grade si ipotenuza de 8cm. Cum aflu celelalte 2 catete?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii cumva si celelalte unghiuri? Sau macar unul dintre ele? Sau inca vreun mic amanunt?

| Politaiu explică (pentru anonim_4396):

Am rezolvat, gresisem figura si de aia am pus asa, acum e rezolvata deja! Multumesc oricum de ajutor

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În textul tău ai comis un pleonasm.
Dacă ai spus „triunghi dreptunghic", continuarea „îi știu măsura unui unghi, de 90 de grade" devine pleonastică.
Adică este în plus, nu trebuie spusă.
Triunghiul „dreptunghic" tocmai prin aceasta se definește : are un unghi de 90 de grade.