| ionuc13 a întrebat:

Salut,am o intrebare,de exemplu daca avem un triunghi dreptunghic, si cunoastem 2 laturi, putem sa o aflam pe a 3a cu teorema lui pitagora.Dar de unde stiu ca cele 2 laturi sunt catete sa le adun, sau una este ipotenuza si una cateta si trebuie sa le scad.Cum imi dau seama care sunt catetele si care ipotenuza?

Răspuns Câştigător
| iamprettybored a răspuns:

Ok, aici îți explic cum îți dai seama care sunt catetele și care e ipotenuza.

Deci triunghiul trebuie să fie așa :

( Poate să fie pus și altfel, cum ar fi : ◣ sau ◥ sau ◤ )

Latura care stă așa : | și cea care stă așa : _ sunt catetele. Asta pentru că ele formează un unghi de 90 de grade (90°). Întotdeauna,într-un triunghi dreptunghic, laturile care formează un unghi de 90°sunt catetele. Cealaltă latură, care nu formează niciun unghi de 90°, este ipotenuza.

În fine, păi legat de teorema lui pitagora, am găsit un link, nu știu, poate te ajută cu ceva: http://ro.wikipedia.org/wiki/Teorema_lui_Pitagora

Fundă? :)

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce trebuie sa calculezi, respectiv ipotenuza sau o cateta, afli din enuntul problemei, altfel n-ai cum sti cerinta.

| love3372 a răspuns:

Ipotenuza e cea mai mare dintre toate, ca lungime.

| MeConstantine a răspuns:

Cel mai simplu raspuns nu aburici de aici happy Ipotenuza este cea mai mare latura deci automat nu merge pitagora ca iti da negative daca cumva ai:
Pit spune ip^2=c1^2+c^2^2 daca cumva pui gresit ipotenuza iti da negativ rezultatul la a doua si asa stii ca ai gresit. Simple as that

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laturile care formează unghiul de 90, sunt catetele.

| qwertyu76 a răspuns:

Cele de langa unghiul de 90 sunt catete cea opusa unghiului de 90 este ipotenuza

| CoZo22 a răspuns:

Ipotenuza este latura opusa unghiului de 90 de grade, iar celelalte doua laturi sunt catete.