| seby_5074 a întrebat:

as vrea si eu sa va intreb cum aflu masura unghiului format de doua laturi?

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

De regulă, unghiul( măsura lui ) se dă în datele problemei sau trebuie să-l afli, în baza unor alte relații pe care le dă enunțul problemei.
Dacă trebuie să-l construiești, aceas tă operație se face cu ajutorul unui in strument care se numește raportor.

| RusescuO a răspuns:

Mai da ceva detalii ca sa te pot ajuta, din ce ai scris tu aicinu il poti calcula(spune daca in problema ai ceva puncte, este inscris in ceva, lungimea laturilor) happy

| Agent47 a răspuns:

Intr-o problema il calculezi sau il masori cu echeru

| NumePlubic a răspuns:

Le incadrezi intr-un triunghi sau ce ai tu acolo si poate mai poti sa afli ceva din ce iti zice problema. Prin trigonometrie probabil thinking