| jouly a întrebat:

Cum aflu lungimea unei laturi intr-un triunghi stiind lungimea celorlalte doua si cosinusul unghiului dintre ele

4 răspunsuri:
| Damian_Roland_1996 a răspuns:

Daca e triunghi dreptunghic atunci faci ipotenuza la patrat = cu cateta 1 la patrat + cateta 2 la patrat.

| jouly explică:

Tocmai asta e problema.nu e dreptunghic

| anonim_4396 a răspuns (pentru jouly):

Atunci, duci înălțimea și lucrezi într-un triunghi dreptunghic.

| jouly explică:

Nu am cum lucra atata timp cat nu stiu lungimea inaltimii.trebuie sa ma leg si de acel cosinus.probabil e vreo teorema referitoare la el