| Gabriello02 a întrebat:

Cum aflu masura unui unghi format de diagonale in paralelogram, dreptunghi si trapez?

Răspuns Câştigător
| bogdan72 a răspuns:

Pai nu exista o modalitate universala, pentru ca fiecare problema iti da anumite date despre figura respectiva.
Hai sa o luam pe rand:
1) La paralelogram ai nevoie macar de un unghi.
2) La dreptunghi fara laturi esti pierdut.
3) La trapez depinde foarte mult de ce ai. Cel mai usor ar fi sa poti sa-i afli inaltimea si sa il rezolvi ca pe un dreptunghi, dar cu siguranta sunt si alte modalitati, in functie de trapez.

2 răspunsuri:
| bogdan72 a răspuns:

Pai depinde. Depinde cate laturi/unghiuri din forma respectiva cunosti, si in functie de asta rezolvi. Cel mai usor e la dreptunghi, dar iarasi depinde ce cunosti.

| Gabriello02 explică (pentru bogdan72):

Poti fi ma explicit, please.

| bogdan72 a răspuns (pentru Gabriello02):

Pai nu exista o modalitate universala, pentru ca fiecare problema iti da anumite date despre figura respectiva.
Hai sa o luam pe rand:
1) La paralelogram ai nevoie macar de un unghi.
2) La dreptunghi fara laturi esti pierdut.
3) La trapez depinde foarte mult de ce ai. Cel mai usor ar fi sa poti sa-i afli inaltimea si sa il rezolvi ca pe un dreptunghi, dar cu siguranta sunt si alte modalitati, in functie de trapez.