| Mamaligoi a întrebat:

Ceva simplu (banuiesc) legat de fizica. Nu las date numerice, sa nu se considere tema, sau ceva big grin. Stiu distanta dintre doua porturi (d). Stiu ca o barcuta se deplaseaza in sensul curentului intr-un timp "t1". Mai stiu ca impotriva curentului se deplaseaza in "t2". Ca sa aflu viteza barcutei fata de apa impart distanta la t1 ( d/t1 ). Dar ca sa aflu viteza de curgere a apei? Si daca barcuta ramane fara combustibil, in cat timp ar fi deplasata din portul 1 in portul 2 de curentul apei?

1 răspuns:
| sabin89 a răspuns:

Pleci de la egalitatea (Vb+Va)T1=(Vb-Va)T2 si il scoti pe Vb de aici (viteza barcii), apoi inlocuiesti Vb-ul gasit aici in relatia (Vb+Va)=d