Întrebare recomandată | RMG a întrebat:

Cum aplici la University of Essex sau la oricare alta universitate din strainatate? care sunt etapele si de ce anume este nevoie pentru a aplica?

2 răspunsuri:
| kyliejenner a răspuns:

De ce nu intri pe site-ul universitatii?!?! acolo aflii toate informatiile si tot acolo aplici.

| clementine1905 a răspuns:

Dragă îngerițo, fiecare universitate ȘI fiecare facultate din străinătate are procedura ei de aplicare/admitere. în funcție de faza în care ești (licență, master, PHD), în funcție de domeniu etc. de cele mai multe ori, aplicația către o universitate din UK se face cam cu un an înainte de începerea studiilor propriu-zise. deadline-ul de depunere a actelor este de 15 ianuarie de obicei, dar poate să difere de la caz la caz. asta înseamnă că până atunci trebuie să ai prgătite toate documentele necesare aplicației. așa, în continuare, fiecare facultate îți cere unele probe pe domeniu. la arte de exemplu trebuie un portofoliu cu lucrări, iar la muzică probă practică etc. la medicină și altele nu știu prea bine. verifică websiteul dacă într-adevăr dorești. de asemenea, programul edmundo de exemplu se ocupă de consiliere a tinerilor care vor să plece în sstrăinătate la studii. practic ei te îndrumă în toți pașii fără niciun fel de remunerație. good luck!