| yRossellay a întrebat:

Cum as putea invata bine engleza? Nu conteaza in cat timp, dar as vrea fara profesor. De stiut sa traduc atunci cand vad o propozitie in engleza ma descurc cat de cat, la fel si sa traduc din romana in engleza. Ce e mai greu, mi se pare la pronuntie. Si cand cineva vorbeste in engleza, cineva care o stie foarte bine, mie mi-e greu sa traduc daca nu vad cuvintele, fiindca vorbeste prea repede. Deci, cum pot invata engleza? Sa stiu ce inseamna anumite interviuri in engleza, sa pot s-o vorbesc si eu bine. Voi cum ati invatat-o si in cam cat timp?

7 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Iti recomand sa iti iei o carte cu CD numit engleza fara profesor.Sau alte cursuri tip Imvata emgleza fara profesor, neaparat sa aiba si cd audio cu pronuntii, exercitio, texte.Gasesti in librarii astfel de cursuri.Eu asa incerc sa invat eengleza mai bine.Nu sunt foarte scumpe, pana in 50 lei o carte cu CD. Succes si felicitari pentru initiativa, engleza iti este foarte folositoare in viata.

| DeeaMarry a răspuns:

Iti recomand sa incerci cu site-ul duolingo. Iti faci cont si selectezi limba romana ca limba cunoscuta, iar apoi o sa selectezi cursul de engleza (singurul disponibil pentru cunoscatorii de lb. romana, deocamdata). O sa iti apara ca poti sa dai un fel de test astfel incat sa fii clasata la un anumit nivel.
O sa iti citeasca fiecare propozitie in engleza, astfel incat tu o sa o auzi bine (poti sa selectezi inclusiv sa ti-o citeasca mai incet atunci cand trebuie sa o reproduci tu). Te pune sa pronunti, sa traduci din romana in engleza si invers.
O alta solutie ar fi sa citesti ceva in engleza, orice, poti sa alegi articole de pe internet sau chiar carti. Citeste-le cu voce tare, iar acolo unde nu esti sigura de pronuntie il poti cauta in dictionarul acesta, unde o sa gasesti atat explicatia cuvantului cat si pronuntia acestuia in engleza britanica (daca dai click pe icon-ul rosu asemanator cu cel de volum) sau engleza americana (daca dai click pe icon-ul albastru). Daca nu esti sigura de semnificatia unui cuvant, uita-te iarasi in dictionar.
Pe mine ultima metoda m-a ajutat foarte mult sa imi imbunatatesc pronuntia. Pe prima nu o stiam atunci cand am avut nevoie, insa o folosesc si acum pentru perfectionare.
O limba straina se invata destul de greu si dureaza cativa ani pana sa o stapanesti cat de cat, mai ales daca nu e o limba latina.
Cati ani ai? Daca esti inca la scoala, nu trebuie sa te ingrijorezi foarte tare. In liceu o sa inveti destul de multa engleza, mai ales daca esti la un profil intensiv.
Mult succes!

| DeeaMarry a răspuns (pentru DeeaMarry):

Dictionarul: http://dictionary.cambridge.org/.
Inca ceva: duolingo e gratis!

| DumnezeuTatal a răspuns:

Cu filme, muzica, engleza e o limba usoara de invatat.

| DrMundo a răspuns:

Filme. cea mai usoara metoda, fii atent/a la ceea ce spun actorii si uita-te la subtitrare daca nu intelegi ceva dai inapoi pana intelegi uita-te la un film de 100 de ori, apoi incearca sa-l intelegi singur/a fara subtitrare. vei fi uimit/a ca te va ajuta foooarte mult la intelesul si perceperea cuvintelor

| BiancaAndreeaa a răspuns:

Eu am făcut mari progrese de când am inceput sa ma uit pe YouTube la tot felul de video uri in engleza sau interviuri. Chiar daca la inceput nu intelegeam mai nimic, treptat, asociind sunetul și cu imaginea am invatat enorm. Gandeste te ca asa invata și bebelusii o limba. Auzind intai si observand. Ma uit la un videoclip in fiecare seara si am evoluat f mult. Poti sa cauti orice, si sa te uiti de mai multe ori si o sa vezi ca vei înțelege treptat. De asemenea online se gasesc gratis exerciții. Funda?