| Ferii a întrebat:

Cum as putea sa învăț/ințeleg foarte repede algebra?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Metoda ai veche: exerciții până ți se urăște de ele. Alfel nu merge cu matematica

| F3d0x a răspuns:

Depinde:
Daca nu stii definitia,citeste-o.
Insa daca o intelegi greu, ma tem, prietene, ca nu o vei intelege usor niciodata.
Vezi tu, nu oricine intelege matematica(+fizica si chimia) la fel.
Fa-ti un test IQ.
Daca IQ-ul tau este sub 90 inseamna ca iti va fi extrem de greu sa o intelegi sau nu o vei intelege deloc.
Daca IQ-ul tau se afla intre 90-105 poti sa o intelegi, insa mai greu.
Daca acesta se afla intre 110-125 iti va fi usor sa o intelegi si sa rezolvi problemele atata timp cat stii formulele/definitia.
Daca IQ-ul tau este mai mare de 130, inseamna ca nu intampini absolut nici o problema in a rezolva probleme de matematica, fizica si chimie.Deci esti genial.
Concluzia:Nu oricine intelege matematica si stiintele care se leaga de aceasta.Multi spun ca matematica antreneaza gandirea logica, insa nu e asa.Nu are cum sa antreneze gandirea logica, daca respectiva persoana e proasta si are un IQ de 85.La matematica
nu se invata cum se invata la romana, biologie etc.Trebuie un IQ de minim 110 pentru a te descurca la aceasta. Daca nu te descurci cu matematica, inseamna ca nu te vei descurca deloc.
Peace!