| chiftelutacrocanta a întrebat:

Cum as putea sa invat limba romana perfect de la cap la coada? Mi-ar placea sa ma pot exprima corect, sa pot scrie corect si sa nu ma impiedic de diferite pleonasme si greseli gramaticale des intalnite la alti romani.Mi-e rusine uneori sa comunic cu o persoana pentru ca am obiceiul sa ma balbai si sa ma pierd in cuvinte.Cat timp credeti ca mi-ar lua pana ce as cunoaste-o perfect, si cu ce ar fi mai bine sa incep?

2 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Cititul reprezinta singura solutie. Citeste cat mai mult, orice prinzi, de la ziare (din gama celor normale, nu de tipul cancan) pana la beletristica. Lectura iti va forma un vocabular si iti va corecta greselile de exprimare.

Te sfatuiesc sa nu consideri ca fiind lectura citirea unor bloguri (gasesti greseli in aproape toate), a unor site-uri indoielnice (de la cele de stiri pana la wikipedia) sau a ziarelor de scandal. Lectura inseamna sa citesti carti! Si se gasesc atatea carti gratis pe net incat chiar e pacat sa nu profiti de ele.

De asemenea, cand nu intelegi un cuvant poti cauta in dex. Si daca nu esti sigur de forma corecta a unui cuvant sau de folosirea cratimei poti cauta varianta corecta pe net, sunt cateva site-uri foarte bune.

Te felicit pentru ce vrei sa faci! Succes!

| AkaVR1 a răspuns:

In aceeasi situatie sunt si eu.
Si eu ma balbai in timp ce vorbesc cu o persoana si ma pierd in cuvinte.
Dar cred ca-mi permit sa-ti recomand ceva.
Pentru inceput,ar fi bine sa citesti multe carti. Si eu citesc de la un timp si pot spune ca vocabularul mi s-a mai imbogatit.
Apoi, poti consulta vocabularul ori de cate ori ai nevoie, si incet incet vei stii mai bine sa vorbesti.
Si de cate ori vorbesti cu o persoana, ar trebui sa-ti alegi cele mai bune cuvinte ale tale.
Si. nu stiu cat timp iti va lua, dar sigur e muult:d
Sper ca te-am ajutat. Pupici