| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa invat mai bine la engleza Passive Voice (stiu ce inseamna, dar nu stiu cand sa pun being, be si was)? Maine dau test si nu prea ma descurc la lectia asta. Va rog mult sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
| whatevernvm a răspuns:

Toata chestia e ca inainte sa transformi o propozitie trebuie sa asimilezi cu limba romana, spre exemplu daca in romana era trecut in activa, in pasiva trebeuie sa fie la fel dar cu verbul a fi.

timpurile sunt:
-Prezentul simplu(format din verbul to be la prezent- adica i`m, you are..etc + V3)
-Prez. cont(format din to be la prezent + being + v3)
-Past simple(to be la trecut-was, were+ v3)
-past perfect simple(has/have+been+ v3)
-past perfect simple(had+been+v3)
-future simple(will+be+v3)
-future perfect simple(will+have+been+v3)

Cand iti da test trebuie ori sa treci la pasiva cand ai o activa, ori invers si iti dai seama din propozitia respectiva ce timp e si in functie de asta le folosesti pe cele de mai sus.

Iti dau un exemplu de exercitiu din cartile mele:

He---- given the third prize(past simple)

Trebuie sa pui verbul to be la past simple, adica la ce am zis mai sus, si vine doar was pentru ca v3(given) e pus deja.

Important e sa cunosti timpurile si iti dai seama happy.

Si nu stiai unde e being, tine minte ca e doar la prez continuu si trecutul continuu si iti dai seama care e in functie de timp( i am sau i was)

bafta!

| anonim_4396 explică (pentru whatevernvm):

Multumesc frumos happy

2 răspunsuri:
| sebipopescu1 a răspuns:

Ideea de baza este ca atunci cand trebuie sa pui un verb la passive voice mai intai il pui pe "to be" la timpul si modul la care este verbul tau si dupa verbul tau la forma a 3a

Invers daca trebuie sa transformi passive voice in active voice iei verbul de dupa "to be" si il pui la modul si timpul la care se afla "to be"

in romaneste suna cam asa
diateza activa:
Eu spal rufele
diateza pasiva:
Rufele sunt spalate de mine.