| DoarEuDia a întrebat:

Cum as putea sa invat mai bine la scoala? sfaturii?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Diaanca, important, in primul rand, este sa fii prezenta la toate orele si nu doar fizic, ci sa fii atenta la ce se preda, la explicatiile profesorului, la intrebarile pe care le pun colegii tai, iar la randul tau sa pui intrebari acolo unde nu intelegi ceva sua nu esti sigura. Apoi, conteaza sa te pregatesti pentru ore in mod constant, sa nu lasi sa se acumuleze goluri. La stiintele exacte trebuie sa inveti intai la perfectie teoria, apoi sa rezolvi cat mai multe probleme, gradat, de la cele simple la cele foarte complexe,. La limbi straine important e sa inveti toate cuvintele predate in clasa, regulile gramaticale, sa lucrezi exercitii, sa folosesti si alte instrumente de imbunatatire a vocabularului si structurilor gramaticale(carti, filme, muzica), sa conversezi cu nativi(daca ai posibilitatea). La limba romana citeste cat de mult poti, imbogateste-ti vocabularul, lasa-ti imgainatia sa zboare in cazul compunerilor descriptive, citeste critica literara si teorie literara, lucreaza cat mai multe exercitii la gramatica. Succes!

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Avand sprijin si liniste in casa altfel nu ai sa vezi mult viitor in viata ta.

| OnuOnulică a răspuns:

Buna

Pai...
Iti spun cum fac eu.Pentru inceput vreau sa stiu daca ai memorie vizuala sau audio.Adica retii mai repede daca auzi informatia decat o vezi, daca da fii atenta la fiecare cuvant si incearca sa-l retii. Daca ai memorie vizuala incearca sa scrii colorat, sa incadrezi ceva important si vei retine.

Metode de a fii atent/a la scoala
-fii cu ochii pe profesor si incearca sa intelegi tot ceea ce explica, daca nu intelegi intraba-l
-ia notite si la informatiile care ti se par mai importante care sunt doar discutate in clasa
-mutate in primele banci ca sa auzi mai bine tot ceea ce explica profesorul.
-nu ezita sa raspunzi la ore chiar daca nu esti sigur/a de raspuns.
-da-te bine pe langa profesor
-fii activ la ore
-arata ca-ti pasa de materia pe care o preda proful/profa

Metode de a invata acasa
-Asigura-te ca nu te poate distrage nimic de la invatat
-Am auzit ca daca pui caietul pe o carpa/ tricou galben/a te vei concentra numai asupra caietului
-Incearca sa gasesti o logica dupa care sa inveti, nu invata niciodata papagaliceste, caci daca uiti un cuvat ai uitat toot
-incearca sa inveti cu voce tare daca ai memorie audio si vizuala si incearca ''sa pozezi'' [ sa ai ca o poza in minte pagina] pagina de caiet
-mai citeste si din manual unele chestii de care nu esti sigur
-fa-ti scheme, dupa care poti invata mai usor
-fa-ti un semn de carte si scrie cele mai importante idei acolo
-sau ai putea sa rogi pe cineva [o colega] sa te ajute sa intelegi schematic lectia
-in cel mai rau caz fa meditatii

Alimente care sa te ajute sa te concentrezi
-oul fiert
-mere
-pere
-kiwi
-fructe in general
-Paine integrala de grau.
-Cartofi dulci
-Spanac
-Ton si somon
-Fasole rosie
-Pestele
-Apa
-Salata de varza si sfecla rosie
-Ciocolata [ ar trebui sa mananci o bucata sau doua de ciocolata inainte sa te apuci sa inveti si dupa]
-Vinul rosu
-Alunele si nucile

Incearca sa le incluzi in alimentatia ta (nu neaparat pe toate).

| SimonaCristina a răspuns:

Buna.
Eu invat in sufragerie ( ma rog, cu televizorul aprins, ceea ce nu iti recomand ). Acolo e mai multa lumina, cel putin in cazul meu, si cercetatorii spun ca spatiile bine luminate stimuleaza capacitatea celebrala.
Intai citesc toata lectia, apoi iau fiecare fragment in parte, repetandu-l si apoi incerc sa spun lectia, imaginandu-mi ca profesoara ma asculta, dar fara sa ma uit in caiet.
Crede-ma, functioneaza happy
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te concentrezi la ceea ce se preda nu la ce se intampla in jurul tau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iei meditatii sau esti atent la ore si inventi in fiecare zi sau copiezi de la altii si na tot iei note bune laughing

| sofstatics a răspuns:

Uite, un sfat, folositor, după părerea mea :
-Să îţi doreşti, să înveţi.
-Citeşte lecţia cu atenţite.
-Ce nu înţelegi, transcrii pe o foaie.
Încearcă, la mine funcţioneaza.
Baftă!

Întrebări recente