| love_9629 a întrebat:

Ce as putea face sa invat mai bine lectilee sh sa-mi ridic notele la scoala?

Răspuns Câştigător
| Happiness_8100 a răspuns:

Nu este asa greu sa inveti, treuie sa existe interes si dorinta de a invata.Asta este cel mai important cand inveti, daca vrei sa faci asta! daca nu vrei sa inveti atunci de geaba te chinui, fiinda ori vei si distras de lectii sau neatent, fiinda interesul este minim.
Daca totusi ti-ai propus sa acorzi mai multa atentie invatatului(o decizie foarte buna)trebuie sa iti organizezi programul pentru invatat si relaxare.Sa pricepi tot nu inseamna sa tocesti lectiile soarta in scoarta, ci este nevoie sa pricepi esentialul.Cand citesti o lectie, cauta un rezumat, care sa iti explice tot pe scurt si la obiect, iar daca ai nevoie de mai multe detalii poti citi textul complet, pricepand mai bine despre ce este vorba.Nu invata o zi intreaga, organismul tau va fi extenuat, mai ales daca nu esti obisnuit cu invatatul.Programeaza-ti timpul in asa fel in cat sa fie jumatate invatat, jumatate recreatie. dupa ce inveti 1 ora-2, mananca ceva(ceva usurel dar care sa iti dea energie gen:fructe si/sau legume, nuci, cereale), uitate la un film frumos(ultimele 2 filme care mi-au placut la nebunie au fost Going the Distance si P. S I Love You), plimate pe afara, orice te relaxeaza, iar dupa seara, mai citeste tot ca sa fii sigur ca stii!
Nu neglija scoala.Desi am ***-o si eu la randul meu o perioada, acum regret si am de invatat mult mai mult acum, ca sa pot pricepe lucrurile care mi se predau acum.
La scoala, in timpul orelor, asculta tot ce preda profesorul! Nu sta de vorba cu colegul/a, nu te juca, fii atenta ce ti se preda. O ora nu este o problema sa asculti pe cineva, asa cum iti asculti prietenii povestind ce li se intampla zi cu zi, asa si tu poti asculta lectia, cateodata sunt lectii interesante si frumoase.
Poarta-te frumos cu profesorii, raspunde-le frumos si salutai cand ii vezi, vor vedea ca esti silitor/oare si te vor aprecia(si crede-ma sunt cazuri in care pentru copii mai interesati se dau si puncte in plus, gen:"Pentru ca raspunzi mereu la ora si esti atent, iti mai dau un punct, 2).
Succes si spor la lucru:*

2 răspunsuri:
| skizz0 a răspuns:

E foarte simplu. imediat ce vii de la scoala te culci vreo 30-60 min apoi inveti ce ai de invatat (inveti nu scrii) apoi te culci iar vreo 60 de min (pentru ca atunci cand te culci repeti tot ce ai facut aunci cand erai treaz(a) ) apoi iti scrii. Simplu, chiar cred ca merit o fundita

| anonimu_5766 a răspuns:

Sa inveti! Sau cumparati de la farmacie o Ascolecitina mananc-o, apoi citesti odata lectia si ai terminat!rolling on the floor