| gabytzu707 a întrebat:

Cum calculez sarcina nucleara? Se poate si un exemplu?

Răspuns Câştigător
| nonik99 a răspuns:

Sarcina nucleara este numarul protoilor dintr-un atom Z. se gaseste in tabelul mendeleev

| gabytzu707 explică (pentru nonik99):

Multumesc pentru raspuns.imi dai idul tau daca voi mai avea nevoie de ajutor sau daca vei avea nevoie tu de ajutorul meu?

5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Vezi
http://ro.wikipedia.org/wiki/Proton
Numărul protonilor este caracteristic pentru toti atomii unui element. El reprezintă numarul de sarcini nucleare Z (numarul de sarcini electrice pozitive). Numărul de protoni stabilește poziția elementului în sistemul periodic al lui Mendeleev. 'Numarul de Protoni = Numarul de sarcini nucleare = Numarul de ordine

| gabytzu707 explică (pentru MMihai):

Multumesc pentru raspuns.dar puteai scrie mai pe scurt

| MMihai a răspuns (pentru gabytzu707):

M-am gândit că vrei un răspuns clar și nu unul telegrafic!

| gabytzu707 explică (pentru MMihai):

Oricum,multumesc pentru timpul acordat