| Valentincy a întrebat:

Cum credeti ca v-a fii evaluarea nationala de maine la matematica? Din cate am inteles mai simpla?!?! Este adevarat?

11 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Este prea posibil, de obicei e una grea, una usoara, iar romana anul asta a starnit destul controverse, sper sa fie acceptabila.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Asa am auzit si eu desi nu cred.Chiar daca la romana examenul a fost putin controversat nu cred ca la mate va fi mai usor.Vedem maine, sper sa fie simplu.Nu le am cu matematica, sunt paralela cu ea.

| Kerli a răspuns:

Subiectul la romana a fost controversat. apoi a aparut baremul. eu am fost dezamagita mai ales la primul exercitiu in care trebuia sa gasim sinonime contextuale. cand ma uit in barem ce gasesc? sunt considerate corecte sinonime generale.
si un eseu mai stupid nici ca se putea. sa ne exprimam opinia despre mesajul fragmentului. era muuuuuuuult mai bine sa ne ceara sa demonstram ca fragmentul apartine genului epic. sunt profund dezamagita. am sperat ca o sa fie bine, am sperat sa fiu luata in serios, am sperat sa se acorde o mai mare importanta viitoarei generatii. acum ma gandesc la cei 8 ani din viata mea petrecuti la scoala. am suportat si greva si apoi mergeam sambata la scoala. am suportat inspectiile injositoare facute din ordinul ministerului. am suportat toate experimentele (testari initiale si finale, schimbari in programa si calendar, sondaje de opinii si multe altele). inca imi amintesc de zilele cand mi se facea rau din cauza acele branze facuta din resturi pe care educatoarele si invatatoare ma obligau sa o mananc. acum ma uit spre viitor si ma gandesc ca si in liceu voi fi nevoita sa particip la materii de umplutura(religie, muzica, desen, educatie pentru nu stiu ce) si mai noi bac diferentiat. dragi colegi, oare chiar nu putem face nimic, oare chiar nu ne asculta nimeni? eu nu stiu ca o sa mai suport. tu cat mai suporti?
revenind la intrebare; dupa ce s-a intamplat la romana ma astept la ce e mai rau la matematica, desi sunt o eleve buna, doar asa sa fiu sigura.

| sowhatt a răspuns (pentru Kerli):

Ai cea mai mare dreptate!crying

| PamfleticaTotHellenne a răspuns (pentru Kerli):

Ai mare dreptate! Copii fiind am trecut prin multe experimente, teste intiale consecutiv, teze, proiecte, inspectii.Cred ca ar trebui sa stie toata lumea ca ne-am saturat, mai ales ministrul care ne bombardeaza intr-un fel sau altul cu atatea prostii. Examenul nu mi s-a parut a fi chiar atat de usor.Au gresit enorm pentru ca au pus exercitiul cu subordonata aia.A fost cu dus si intors.Mie, una imi pare fooarte rau pentru ca m-am straduit din greu la scoala, mai ales in clasa a 8a, sa ajung la un nivel ridicat.Nu e corect deloc, la teza am luat 10 si la examen pentru prostia aia de exercitiu sa iau 9 si putin.Pentru ce? Nu trebuia sa ne puna asa ceva la examen.S-au ivit multe conflicte din prostia asta.

| PlasticMoon a răspuns:

Nu stiu. sper big grin

| jan33tt a răspuns:

De la cine ai auzit ca e mai simpla?

| jan33tt a răspuns:

Cine ti a zis asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu o liniuta si un i in minus

| Numero1 a răspuns:

Eu unul cred ca va fi grea, programa pentru examen este plina cu probleme afurisite, de ce le-ar alege pe cele usoare, ei vor sa faca Romania mai desteapta cand colo doar sistemul este greu si avansat.

| Valentincy explică:

Au spus la tv, sa speram. avand in vedere ca matematica nu este chiar punctul meu forte...