| Дин a întrebat:

Cum creste sau descreste duritatea retelei cristaline?
dupa care criterii

1 răspuns:
| oprescudorin11 a răspuns:

Criteriile duritatii se stabilesc prin comparatie cu un cristal dovedit stabil precum diamantul Sunt cristale mai putin dure decat diamantul. Un cristal dur, se presupune ca a afost creat in conditii de temperatura si presiune deosebita, acum posibile si artificial.
Aprecierea unui cristal in ceea ce priveste duritatea se poate face prin analiza cristalului, a perfectiunii lui. Orice defectiune in lantul cristalin, determina descresterea duritatii, oarecum proportional. Acum nu stiu daca vrei etaloane! Conteaza si tipul cristalin, tipul chimic. Cristalele pe baza de siliciu sau cele pe baza de carbon sunt in top!