| Ionela_5966 a întrebat:

Repet: Vreau mai multe păreri...
Cum demonstrez că o operă este COMEDIE!
Ce trebeuie să ştiu... ce este esenţial în a demonstra...
Ştiu că în primul rând:
-Date despre autor
-Definiţia comediei
-Ce semnifică titlul
-Tema comediei... Ce trebuiee să mai ştiuu. mâine am teză şi vreau să i-au notă maree!

Fundiţă si vott!

8 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Orice demonstratie (argumentare) a unei opere, fie ca e comedie, schita, nuvela, roman, etc. se incepe cu:
1. date despre autor si opera.
2. definitia acelei specii, in cazul tau, a comediei.
3. scrii definitia genului dramatic si demonstrezi in cateva randuri ca opera respectiva apartine acestui gen, folosindu-te de trasaturile acestui gen.
4. Tema operei
5. Semnificatia titlului (precizezi din ce parti de vorbire este alcatuit titlul si incerci sa explici semnificatia lui)
6. In functie de trasaturile comediei, argumentezi cu exemple din opera care ti se da.
7. Precizezi modurile de expunere (dialogul si monologul)
8. Tipurile de comic din opera
9. Incheierea argumentarii

Iti voi scrie un plan de argumentare, avand ca exemplu comedia "O scrisoare pierduta", de I.L.Caragiale.:
1. I.L.Caragiale (1852-1912) dramaturg si prozator, a fost un observator ironic al societatii romanesti din acea vreme, un scriitor realist si moralizator.
2. Una din cele mai reprezentative comedii ale sale este "O scrisoare pierduta".
3. Aceasta opera literara intruneste trasaturile generale ale unei opere dramatice, cat si pe cele specifice comediei:
- a fost scrisa cu scopul de a fi jucata pe scena;
- este structurata pe acte si scene;
- timpul si spatiul actiunii sunt limitate;
- sunt folosite dialogul si monologul dramatic;
- sunt prezente indicatii de regie;
- descrierea si naratiunea sunt prezente in indicatiile scenice sau in replicile personajelor;
- este prezent conflictul dramatic, care se declanseaza o data cu pierderea scrisorii;
- acest conflict de baza se imbina cu conflicte secundare;
- provoaca rasul prin diferite tipuri de comic: de moravuri, de caracter, de situatie, de nume.
- prin aceste tipuri de comic autorul a reusit sa realizeze umorul si ironia.
4. Opera "O scrisoare pierduta" este o comedie deoarece intruneste toate trasaturile acestei specii. (aceasta este fraza obligatorie de incheiere)

| ganton a răspuns:

Zici si tu ca e comedie fiindca ai ras mult si ca ti-a placut bla bla crede-ma vei impresiona.

| Ionela_5966 explică:

Sunt clasa a -8-a si da am facut o scrisoare pierduta dar nu cred ca o sa primim comedia o scrisoare pierduta, ci alta comedie.Multumesc tuturor pentru raspunsuri...o sa va spun si nota!

| ramona_6109 a răspuns:

Povestesti putin despre comedia respectiva (te axezi pe una ), personajele care sunt si cateva cuvinte despre fiecare, sa nu uiti de comicul situatiilor.

| GalaXy a răspuns:

Esti clasa a VIII-a la o scrisoare pierduta banuiesc.
Esential in a demonstra...intai demonstrezi ca opera apartine genului dramatic (pe scurt, 2-3 idei). Dupa ce ai demonstrat asta dai DEFINITIA comediei "Comedia este specia genului dramatic in versuri sau in proza care prezinta intamplari,situatii,personaje ce starnesc rasul avand un caracter moralizator".
Dupa ce ai scris definitia iei fiecare idee din def. si o explici cu exemple din respectiva opera. De asemenea,trebuie sa scrii si despre comicul de caracter, de nume, de limbaj si de situatie (daca v-a predat) cu 2-3 exemple in fiecare.Desigur,scrii si incheierea ca la olimpiada i-a depunctat pe cei ce nu au scris-o.
Date despre autor? Din cate stiu eu (si din ce o sa am eu) nu ne da asa ceva. Uita-te pe net si gasesti despre I.L.Caragiale n date.
Semnificatia titlului...intai spui din ce e format (subst+articol nehotarat+adj in cazul "O scrisoare pierduta")Dupa spui despre titlu.ca in jurul cuvintelor cheie se invarte toata actiunea, ca scrisoarea a fost gasita si pierduta de mai multe ori etc.
Sper ca la genul epic si la gramatica sa te descurci.
Succes maine la teza si sa ne spui si noua ce nota ai luatlaughing

| SorinaaaN a răspuns (pentru GalaXy):

Multumesc :*. Si eu m.am folosit de raspunsuri:3.

| X a răspuns:

Nu zici ca e comedia ca ai ras mult ca rade si profa de tine.Incepi sa arati de ce e comedie dai citate le explici spui despre umorul autorului, apoi spui ce tea impresionat te-a facut sa razi sa te simti bine

| qwertzzz a răspuns:

Depinde si in ce clasa esti,sa stiu ce cere profesorul.
Uite,de exemplu eu dau bacul anul asta,iar profa noastra (are si doctoratul) ne-a zis urmatoarele:
-introducerea in epoca a autorului( adica in ce perioada a scris);
- cateva date despre autor( nu data de nastere, si de astea, ci ce alte mari opere a avut);
Apoi ar urma tema operei, semnificatia titlului, definitia comediei, cateva trasaturi definitorii ale comediei, apoi poti prezenta actiunea, pe momentele subiectului.
Urmeaza particularitati narative, de limbaj, cateva date despre narator, naratiunea la ce persoana se face, tehnici narative, modurile de expunere. Daca e comedie, trebuie sa precizezi neaparat tipurile de comic( de limbaj, de nume, de caracter, etc), iar spre final, o mica concluzie ( din cele prezentate mai sus, opera literara "x" de "xyz" este o comedie).
Sper ca ti-am fost de ajutor, multa bafta la teza!
Daca nu stii comentariile, iti recomand sa copii.laughing Pune-ti comentariul pe telefon, si baga mare.winking