| AvalohAlyn a întrebat:

Cum e admiterea la o facultate cu frecventa redusa? Se da examen de admitere si aici sau cum?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Alan, la frecventa redusa sunt numai locuri cu taxa, nu exista locuri platite de la buget. Asa ca, chiar daca exista interviu sau orice altceva, se duce oricine marca banul. Salut.

4 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Depinde la ce facultate doresti.
Sunt facultati unde se sa admitere si unde e pe baza de dosar.
Cel mai bine este sa te interesezi inainte, pe site-ul facultatii la care vrei sa aplici.
Acum 4 ani, facultatea unde am dat eu, se dadea admitere la drep ( si la frecventa redusa), acum e doar pe baza de dosar.

| AvalohAlyn explică (pentru LaLaura):

Deci acum conteaza doar bacalaureatul pentru admiterea la drept? Asta inseamna pe baza de dosar nu?

| LaLaura a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Si dosarul e diferit in functie de facultate sau universitate, la mine acum este 50% media de la bac si 50% media anilor din liceu, am mai vazut recent la facultatea din Timisoara drept parca, ca conta 50% media de la bac si 50% media la limba romana din liceu. Si acum 4 ani, la o univesritate particulara, facultatea de drept, conta 50% bacul, 50% media anilor din liceu si un eseu de 2-3 pagini cu tema de ce vrei sa aplici la facultatea de drept.

| minrest a răspuns:

Alan, multumesc pentru apreciere. Ai tu motivele tale sa intrebi de frecventa redusa, dar sa stii ca la zi e totul mult mai serios. Eu am facut la zi, desi lucram, nu am avut frecventa prea mare dar pana la urma a mers. Mai intereseaza-te inainte de a lua o hotarare, este ceva important. Succes.