| anonim_4396 a întrebat:

Cum e corect? Copiii vecinului(acestuia)/(acesta) sunt studenti.

6 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Eu cred ca in ambele forme este corecthappy

| elenahd a răspuns:

Corect se spune "Copiii acestui vecin sunt studenti." sau "Acest vecin are copiii studenti."

| Deea a răspuns:

Acestuia

| andalu a răspuns:

Nea' Gheorhe locuieste la bloc.Copiii vecinului acestuia (ai lui nea' Gheorhe) sunt studenti.
Vezi o persoana care iti este vecin (sa zicem domnul X) in timp ce te afli in compania unui amic. Ii spui amicului tau referitor la domul X : "Copiii vecinului acesta(aici faci referire exact la domul X, acesta = domnul X) sunt studenti" care ar fi echivalent cu a spune: "Acest domn este vecinul meu.Copiii lui sunt studenti"
sper ca am fost explicita!
Ma bucura ca sunt persoane care isi mai pun si astfel de intrebari nu doar cum sa se imbrace in club sau cum sa agate pe tipa aia buna imbracata sumar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ambele constructii POT sa fie corecte insa utilizarea uneia sau alteia este in functie de context; daca ai nevoie pot sa-ti dau exemple pentru fiecare caz.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Copiii vecinului sunt studenti sau copiii acestui vecin sunt studenti