| aDEeLAa a întrebat:

Cum e cu temperatura, clima? O tara poate avea de exemplu clima temperata si un oras din aceasta poate avea alta clima? :? Nu inteleg...

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Narciiisaa a răspuns:

Clima este exprimata pe portiuni mari.Nu poti spune ca orasul meu are clima temperat-continentala iar orasul vecin climat polar happyNu e nimic gresit in faptul ca Romania are climat temperat-continental dar iarna te simti ca la polul Nordwinking

| aDEeLAa explică (pentru Narciiisaa):

Pai, de exemplu cand vorbesc de Siberia... spun ca are clima arctica sau clima temperata ca in Rusia?

| George_Ionut_1998 a răspuns:

Da depinde de unde este situat orasul daca un oras este la camp si sunt 30 de grade altul de la munte sunt 25 de grade altul de la mare sunt 35 asta depinde de altitudine