| Anonymous552 a întrebat:

Cum este profilul filologie? big grin
Tocmai am intrat la acest profil si sunt curioasa.ce materii sunt in plus si ce materii "dispar"?laughing
Este greu sau usor? La acest profil se fac mai mult limbi straine?

Răspuns Câştigător
| Bianca18 a răspuns:

E foarte ok, in caz ca nu te descurci cu mate, fizica, chimie, biologie. Te scapi de ele in a 11-a, dar nici in a 9-a si a 10-a nu le vei face la un nivel prea ridicat. Depinde si de profesor, totusi. La mine chimia a fost oribila si grealaughing In a 9-a si a 10-a mi se pare ca am facut 2 ore de engleza si 2 de franceza, iar in a 11-a si a 12-a cate 3 de engleza si 3 de franceza. Dar asta depinde, exista si filologie bilingv, intensiv engleza, unde probabil vei face mai mult de 3 ore de engleza. Am mai facut cate 2 ore de geografie pana in a 11-a, in a 12-a doar o ora. Tot in primii doi ani am facut si multa istorie, cam 3 ore pe saptamana, dar in a 12-a doar 2 ore. In clasa a 9-a vei face logica, in a 10-a logica se va inlocui cu psihologia, in a 11-a vei face sociologie, iar in a 12-a filosofie. In a 10-a o sa faci si educatie antreprenoriala. In a 11-a si a 12-a vei face literatura universala. Vei da teza la romana, istorie/geografie, engleza si latina. Daca nu stii latina, stai linistita, nimeni nu stie laughing
As zice ca este un profil frumos si poti avea note mari daca inveti happy Iti urez mult succes!

3 răspunsuri:
| Diabolik94 a răspuns:

Faci multa romana. Scapi de mate, fizica, chimie(adica nimeni nu te va chinui si nici nu le mai faci prin clasa a-11-a).Faci latina.Ai multe ore de istorie, geografie. Faci engleza, franceza(la unele licee se fac si alte limbi). Materii umaniste.

| Anonymous552 explică (pentru Diabolik94):

Se face gramatica la romana?

| Diabolik94 a răspuns (pentru Anonymous552):

Nu