| nyoentox2002 a întrebat:

Cum este pronunța corecta:A inceput să plouă sau a început să ploaie?

Răspuns Câştigător
| petrisor23 a răspuns:

Ploaie este substantiv, se refera la fenomenul atmosferic respectiv.(Cine?)
A ploua e verb, se refera la actiunea efectuara de ploaie.(Ce face?)

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

A inceput să plouă

| sabin89 a răspuns:

A început ploaia

| johnnny123 a răspuns:

A început să plouăiască

| Hyperion7 a răspuns:

A început să plouă

Răspuns utilizator avertizat
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Să plouă ( varianta corectă).
Nu există " să ploaie", sună foarte urât și nu este corect.

| 1234568807 a răspuns:

Sa ploua

| LaviniuA a răspuns:

Mie mi se pare ca suna mai bine "A inceput sa ploaie" laughing Adica "a inceput sa cada o ploaie".
Dar mi-e rusine sa zic ca ploaie, sa nu ma creada lumea vreo inculta sad sad

| vlllaaddd a răspuns:

Kulkeat pe burta

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Să plouă sad

| AlexAlyy a răspuns:

A inceput să plouă

| Alexzzzzzzzz a răspuns:

Trebuie sa fii retardat rau de tot sa pronunti a inceput sa ploaie rolling on the floor oricat de analfabet ai fii ar suna urat la ureche si ti=ai da seama ca nu e bine.

| nyoentox2002 explică (pentru Alexzzzzzzzz):

Pai părinții mei, bunicii mei spun așa, eu spuneam lui bunica mea că a început să plouă, m-a corectat și a spus ploaie

| xangelx25 a răspuns:

A început să plouă.,, Să ploaie" este o variantă incorectă, deseori întâlnită în zona Banatului.

| nyoentox2002 explică (pentru xangelx25):

Și eu sunt in zona Moldovei și toți spune,, să ploaie"