| Commapoint a întrebat:

Cum identific propozitia subordonata predicativa si cea subiectiva? voi cum va ganditi? cu cuvintele voatre, nu vreau copiat de pe net. Funda

Răspuns Câştigător
| Evilo a răspuns:

Cea predicativa trebuie formata cu un verb copulativ in prima propozitie, fara ca numele predicativ sa fie in prima propozitie, a doua propozitie servind oarecum ca si nume predicativ. Asta e pur teoretic. Practic cel mai usor iti va fi sa le faci utiliziand ca propozitie regenta exemple de genul :
1.Problema este ca/
2.Intrebarea este cine/
3.Dorinta este sa/
Vezi? Trebuie sa fie un verb copulativ, cel mai usor este cu "a fi" dar poti cu "a deveni" si orice alt verb copulativ.
Cat despre subiectiva, este foarte simplu, propozitia regenta trebuie sa fie o propzitie cu un verb reflexiv, cateva exemple ar fi:
1. Se stie ca/
2. Se cunoaste cine/
Daca bagi un verb la reflexiv de genul celor din exemple 100% iti iese subiectiva. Ideea este ca propozitia regenta nu are subiect iar subiectul trebuie sa fie cum ar veni in cealalta propozitie.

1 răspuns:
| Evilo a răspuns:

Ma scuzi mult de tot, la subiectiva este exact cum am spus dar ideea este ca verbul sa fie impersonal nu reflexiv neaparat.