| patrisia09 a întrebat:

Ajutor...
cine s-a uitat pe barem, cum era propozitia aceea subordonata?
predicativa sau subiectiva?

14 răspunsuri:
| Elena97M a răspuns:

Subiectiva

| BluishAngel a răspuns:

Era subiectiva.Cand am iesit de la examen ne-am intalnit toata clasa mea cu profesoara de romana si ne- a spus ca era subiectiva.

| AdiAdrian1995 a răspuns:

Era predicativa sigur!

| crackcrack a răspuns:

Era subiectiva. Dar eu cred ca aia de la minister au gresit.
FUNDA?

| SomethingInTheWay a răspuns:

Era subiectiva. happy

| Anerol a răspuns:

Pe bune daca eu inteleg de ce era subiectiva!straight facePropozitia principala avea subiect.rolling eyes Pana si profii ziceau ca-i PR. Ne-au aburit total.oh go on

| BluishAngel a răspuns (pentru Anerol):

In propozitia principala "dificultatea" era nume predicativ, nu subiect.De aceea propozitia subordonata era subiectiva. Oricum a fost greu exercitiul, si mie mi-a luat mult pana mi-am dat seama ce e, nu ma puteam decide intre predicativa si subiectiva. happyoh go on

| spek a răspuns (pentru BluishAngel):

Mai daca faceai contragerea si schimbai ordinea venea: dificultatea rasfoirii este jenantastraight face ce draq... stii mai bine isi da foc la barba ala care a facut subiectul!

| BluishAngel a răspuns (pentru spek):

Exact laughing cel mai bine

| DOLCEMARIA a răspuns:

Eu m-am uitat si era subiectiva... daca vrei sa vezi cu ochii tai intra aici:
http://subiecte2012.edu.ro/2012/evaluarenationala/Subiecte_si_bareme/

| Andreea_8956 a răspuns:

Pana la irma care-i treaba cu suniectiva aia. ca eu nu inteleg de ce e subiectiva... era logic. daca aranjai fraza aia, era clar predicativa. happy

| patrisia09 explică (pentru Andreea_8956):

Era subiectiva deoarece asa era dat in barem si gata, dar puteau fi amandoua.
Oricum eu am scris subiectiva.

| Ellennaaa a răspuns:

Era subiectiva. am vazut eu baremul :)
http://image.stirileprotv.ro/media/document/60587749.pdf intra aici si gasesti baremul