| HaPpYsAdYoUaNdI a întrebat:

Cum imi calculez media de admitere la liceu? adica atunci cand fac media notelor obtinute la evaluarea nationala adun mate cu romana si inpart la 2 sau? sa imi explice cineva mai detaliat
Funda, mersi :*

3 răspunsuri:
| Daiana03 a răspuns:

Buna. Faci media aritmetica notelor din examen (nota la romana+nota la mate, totul impartit la 2), dupa inmultesti cu 3, aduni cu media aritmetica a mediilor pe clasele V-VIII (media generala din clasa a V-a + media generala din clasa a VI-a + media generala din clasa a VII-a + media generala din clasa a VIII-a, totul impartit la 4), si dupa imparti rezultatu la 4.