| tammytimmy a întrebat:

Este adevarat ca in 2015 admiterea la liceu se va face numai pe baza notelor obtinute la evaluarea nationala? Fundabatting eyelashes

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca este adevarat.
Este adevarat ca s-au schimbat prevederile privind evaluarea nationala si admiterea in liceu, prin modificarile de anul trecut la L.1/2011 a educatiei nationale dar acestea se vor aplica doar incepand cu generatia de elevi care incep cl. a V-a anul viitor, deci doar din 2019, citez:
"(3) Prin excepţie de la prevederile alin. (1):
  a) măsura introducerii clasei pregătitoare în învăţământul primar intră în vigoare începând cu anul şcolar 2012-2013;
  b) evaluarea naţională organizată la finalul clasei a VIII-a se va desfăşura în conformitate cu prevederile prezentei legi începând cu generaţia de elevi care începe clasa a V-a în anul şcolar 2015-2016;
  c) examenul de bacalaureat se va desfăşura în conformitate cu prevederile prezentei legi începând cu generaţia de elevi care începe clasa a IX-a în anul şcolar 2015-2016;
  d) admiterea la liceu se va desfăşura în conformitate cu prevederile prezentei legi începând cu generaţia de elevi care începe clasa a V-a în anul şcolar 2015-2016."
Sigur ca prevederile legii nu sunt batute in cuie, mai ales la noi, legile se modifica destul de des si legea educatiei nationale s-ar putea modifica iarasi. In orice caz modul de admitere pentru 2015 va fi stabilit printr-un ordin al MEN, de obicei la inceputul anului scolar.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Deocamdată NU s-a anunţat nimic oficial!
Vom vedea ce schimbări apar ( dacă se vor face ) când va apărea Ordinul MEN privind Evaluarea Naţională 2015 happy

Toate cele bune.

| marinaa9 a răspuns:

Si eu am auzit varianta aceasta..sincera sa fiu, noi, cei de anul acesta care au intrat la liceu, am avut noroc.Ramane sa vedem daca se schimba iar legea.

| OareDeCe a răspuns:

Nu se stie se spune ca trebuie sa iei la mate peste 5 si la romana peste 5 deci nu se va sti pana la anul viitor! laughing